|

Atsakome į jūsų atsiųstus klausimus

 • Mama nakčiai gerdavo Sinemet CR 1 tabletę. Kai šių vaistų neliko, neurologas neskyrė Sinepar 50/200mg.
  Komentaras: Sinepar yra  generinis prieparatas. Neurologas gali vietoj Sinepar skirti kitus vaistus, taikyti kiek kitokią gydymo schemą.
 • Kuo pacientui naktį padėdavo Sinemet CR 1 tabletė? Ar tik atpalaiduodavo ar daugiau?
  Atsakymas: Sinemet – tai levodopos prieparatas, papildantis dopamino atsargas organizme. Jis mažina sukaustymą ir kitus simptomus, susijusius su dopamino trūkumu. Kiekvienam pacientui simptomai dėl dopamino trūkumo gali skirtis, tačiau sukaustymas, sulėtėjimas, vieni svarbesnių ir ryškesnių simptomų. Raidės CR žymi, kad tai prailginto atsipalaidavimo forma, todėl ilgesnis vaisto veikimas.
 • Ar galite paaiškinti kuo vaistai Rolpryna 4 mg skiriasi nuo vaistų Nakom? Ar skirtingi jų poveikiai, ar jie vienas kitą papildo? Naudojame abu šiuos vaistus.
  Atsakymas: Nakomas yra levodopos prieparatas, jis papildo trūkstamą dopamino kiekį smegenyse. Rolpryna yra dopamino receptorius stimuliuojantis prieparatas, kuris padidina smegenų ląstelėse esančio dopamino išsiskyrimą. Naudoti abu prieparatus yra prasminga, kadangi dopamino kiekis smegenyse didinamas per du mechanizmus, tik reikia atsižvelgti į galimus nepageidaujamus reiškinius, ypač vyresniame amžiuje.
 • Kodėl atsirado diskinezijos, jei geriami vaistai iš esmės nesikeitė? Atsirado nuo šių metų. Seniau būdavo laikini kojų sukaustymai, pradedant eiti ar sustojus ir vėl norint eiti.
  Atsakymas: Diskinezės yra viena dažniausių ilgalaikio gydymo dopaminerginiais vaistais komplikacija. Diskinezės atsiranda po kelių metų gydymo levodopa, dažnai gydymo fone stiprėja, sunkiau jas kontroliuoti. Galima mažinti viekartinę levodopos dozę,  keisti vaistų vartojimo režimą. Vaistas amantadinas gali sumažinti diskinezes, tačiau vyresniame amžiuje jis gali sukelti kitas komplikacijas. Apie jo paskyrimą turi spręsti gydantis neurologas.
 • Ką daryti su diskinezijomis? Ar jos praeis su laiku?
  Atsakymas: Diskinezės savaime nepraeis, reikalinga gydymo korekcija. Kartais nėra galimybių reikšmingai jas sumažinti. Sumažinus vaistų dozę diskinezės sumažėja, tačiau tada paryškėja sukaustymas (rigidiškumas), sulėtėjimas (bradikinezija), drebėjimas (tremoras).
 • Vaistus vartojam taip: ryte ir vakare Rolpryna po 4 mg ir 2 kartus per dieną Nakom po 0,5 tabl. Paskutinio vizito pas neurologą metu mums buvo rekomenduota NAKOM po 0,5 tabl. naudoti 3 kartus dienoje, bet kadangi būna diskinezijos geriame tik 2 kartus. Ar trečia puselė Nakom dar daugiau nesuaktyvintų diskineziją? Gal blogai darome kad negeriame jos?
  Komentaras: Trečia Nakom pusė gali paryškinti diskinezes, bet nematant paciento negalima tiksliai vertinti.
 • Kokių yra sąsajų tarp Parkinsono ligos ir kai kurių kitų neurologinių ligų? Kuo ji skiriasi savo prigimtimi nuo kitų panašių ligų?
  Atsakymas: Parkinsono liga priklauso neurodegeneracinių ligų grupei, kai ląstelėse susidaro patologinis baltymas ar baltymų konglomeratai.  Parkinsono ligai būdinga tai, kad labiausiai nukenčia dopaminerginės ląstelės, todėl smegenyse ryškiai sumažėja dopamino, sutrinka judesiai, atsiranda sulėtėjimas, drebulys ir kiti simptomai.
 • Ar gerai yra vaistų [Parkinsono ligos] pleistrai?
  Atsakymas: Lietuvoje Parkinsono ligos gydymui vaistų pleistrų nėra, todėl klinikinės praktikos neturime.
 • Ar dviejų-trijų neurologų sprendimas dėl to paties Parkinsono ligos paciento gali labai skirtis?
  Atsakymas:  Jeigu pacientas apžiūrimas  tuo pačiu metu,  vertinimas neturėtų labai skirtis. Kalbant apie gydymą, nuomonės gali kiek išsiskirti – kiekvienas gydytojas turi savo sukauptą gydymo patirtį ir dažnai ja remiasi.
 • Kai ateiname pas gydytoją, pasimetame ir nežinome apie ką pasakyti, mums viskas atrodo svarbu, bet atrodo kad gydytojai tai nesvarbu, daug ką pamirštame pasakyti. Kas iš tikrųjų yra svarbu? Ką reikia pasakyti?
  Atsakymas: Lankantis pirmą kartą, pasakykite kuo skundžiatės, kokie simptomai vargina. Gydytojui svarbu, kada atsirado pirmieji simptomai, ar jie keičiasi, ar progresuoja. Labai svarbu žinoti vartojamus vaistus, jų dozes, kokie su liga susiję tyrimai buvo atlikti. Gerai žinoti ar šeimoje, giminėje buvo sergančių tokia liga. Lankantis toliau, svarbu pasakyti gydytojui apie simptomatikos pakitimus, atsiradusius naujus simptomus, vaistų toleravimą, veikimą, atsiradusius kitus varginančius nemotorinius ligos simptomus.
 • Mama geria Tanakan tabletes 2 kartus per dieną, gauna po 25 g bičių duonelės, dar graikinių riešutų po 30 g su medumi kasdien. Ar šie papildai duos jai kokios naudos kovojant su Parkinsonu? Ar tik pagerins bendrą sveikatos būklę ir padės smegenų veiklai?
  Atsakymas: Jūsų paminėti vaistai ir papildai neturi tiesioginės naudos gydant Parkinsono ligą. Smegenų veiklą geriausiai gerina protinė veikla ir fizinis aktyvumas.
 • Kokius papildus reikia gerti sergant parkinsonu?
  Atsakymas: Privalomų papildų nėra. Viskas priklauso nuo gretutinių ligų, vyraujančios simptomatikos. Rekomenduojami žuvų taukai, vit.D. Sergantys PL dažniau serga osteoporoze, todėl reikia pasitarti su šeimos gydytoju, ar nėra indikacijų atlikti kaulų tankio tytimo.
 • Kas be vaistų ir papildų rekomenduojama sergant parkinsonu?
  Atsakymas: Sergant Parkinsono liga labai svarbi mankšta, sistemingas fizinis aktyvumas, protinis aktyvumas. Svarbu sveikas, pilnavertis maistas. Reikia žinoti, kad levodopos preparatai blogiau pasisavinami vartojant kartu su daug baltymų turinčiu maistu. Rekomenduojama baltyminį maistą valgyti vieną kartą per dieną, išlaikant tarpus tarp vaistų vartojimo ir valgymo (geriau vaistus vartoti 1 val. prieš valgį).
 • Ar Parkinsono liga sergantis žmogus gali priekiniais dantimis įsikąsti į lūpą valgio metu? Tremoro neturime, yra atsiradusios diskinezijos.
  Atsakmas: Nematant paciento sunku atsakyti, ar diskinezės yra įsikandimo į lūpą priežastis. Teoriškai taip gali būti.
 • Mama skundžiasi apetito stoka, yra netekusi nemažai svorio, maistas jai nebeskanus. Kaip kovoti su šia problema?
  Atsakymas: Apetito stoka gali būti susijusi su blogesne žarnyno peristaltika, blogesne skrandžio evakuacija ar skrandžio gleivinės atrofija. Reikia pasitarti su šeimos gydytoja, ar nereikalingi papildomi kraujo tyrimai, skrandžio tyrimai. Tada tik galima spręsti, ar galima kokia pagalba.
 • Kodėl Parkinsono liga sergantis žmogus prakaituoja daugiau?
  Komentaras: Parkinsono liga sukelia ne tik motorinius simptomus, bet ir įvairius nemotorinius simptomus. Padidintas prakaitavimas yra vienas iš daugelio nemotorinių Parkinsono ligos simptomų.
 • Labai vargina padidėjęs seilėtekis. Ar yra medikamentų, homeopatinių preparatų, kitų priemonių, būdų šiai problemai spręsti?
  Atsakymas: Seilėtekiui sumažinti rekomenduojama kramtyti kramtomąją gumą, čiulpti ledinuką. Specialių medikamentų nėra. Antidepresantas amitriptilinas sumažina seilėtekį, kartais vartojamas triheksifenidilis. Tačiau šie vaistai sukelia nepageidaujamus reiškinus, todėl reikia žinoti apie kitas paciento ligas, amžių, Parkinsono ligos simptomus. Kitose šalyse leidžiamas botulino toksinas, tačiau tai brangus gydymas, Lietuvoje nekompensuojamas.
 • Labai džiūsta burna. Ar tai gali būti susiję su Parkinsono liga ar vaistais?
  Atsakymas: Tai gali būti Parkinsono ligos arba vaistų sukeltas simptomas. Pirmiausia, reikia įvertinti, ar geriate pakankamai vandens.
 • Mano dėmesį patraukė kai kurios svarbios tyrėjų žinios apie lipopolisacharidą (LPS), kaip piktadarį, kuris atsakingas už  uždegimą, kai jis patenka į kraujotaką. Kai LPS koncentracija didėja kraujyje, daugėja amiloido – svarbaus baltymo smegenyse, kartu vystosi lėtinės neurologinės ligos. Kokius tyrimus (kraujo ar kt.) ar testus pacientai galėtų užsisakyti norėdami sužinoti apie savo organizmo uždegimo laipsnį ir rizikingumą ligoms?
  Atsakymas: Tokie tyrimai Lietuvoje ir kitose šalyse rutiniškai nėra atliekami, nes šiuo metu neturi praktinės prasmės. Jūsų skaityti straipsniai apžvelgia mokslininkų atliekamus tyrimus, ieškant neurodegeneracijos priežasties. LPS yra viena iš galimų priežaščių, tačiau tikslių įrodymų nėra. Mokslininkai atlieka daug tyrimų, iškeliama daug hipotezių siekiant išsiaiškinti, kas užveda neurodegeneracijos kaskadą.
 • Norėjau sužinoti, jei žmogus serga Parkinsono liga, ar jam priklauso nemokama rebilitacija? Mano mama daug metu serga parkinsonu, bet jos gydytoja nesiunčia į rebilitaciją. Kur mums kreiptis norint gauti rebilitaciją?
  Atsakymas: Stacionarinė reabilitacija priklauso po stacionarinio gydymo diagnozavus ligą ar ligos pablogėjimą. Turint ribotą darbingumą, kelis metus priklauso palaikomoji reabilitacija. Reabilitacijos klausimais konsultuoja gydytojas reabilitologas, kuris yra kiekvienoje poliklinikoje.
  Komentaras: Pagal Lietuvos respublikos Sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymą Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“ pacientams sergantiems Parkinsono liga (G 20) ir antriniu parkinsonizmu (G 21) medicininės reabilitacijos paslaugos gali būti teikiamos. Jos teikiamos etapais. Jie yra aprašyti aukščiau minėtame Sveikatos apsaugos ministro įsakyme. Neaptarsime jų čia, nes Jus tikriausiai labiau domina „nemokamas gydymas sanatorijoje“. Kadangi Jūsų mama serga seniai, nežinome tik kokio ji amžiaus, jai turėtų būti skiriama palaikomoji reabilitacija. Ji taikoma asmenims:
  – pripažintiems nedarbingais, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka pripažintas 0–25 proc. darbingumo lygis;
  asmenims, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažintas didelis specialiųjų poreikių lygis;
  – iš dalies darbingiems asmenims, kuriems teisės aktų numatyta tvarka nustatytas 30–40 proc. darbingumo lygis.
  Ji skiriama pradedant ketvirtais metais po nustatyto darbingumo sumažėjimo pripažinimo. Dažniausiai pacientams ji skiriama po stacionarinio gydymo dėl pablogėjusios būklės ar medikamentinio gydymo keitimo ir pan.
 • Norėtume sužinoti kaip galima patekti gydytis į Abromiškių ligoninę?
  Atsakymas: Atvykti reabilitacijai į Abromiškių reabilitacijos ligoninę galima su gydytojo nukreipimu, kai apmoka ligonių kasos, arba pacientas gali pats susimokėti už paslaugas pagal Abromiškių reabilitacijos ligoninės nustatytą kainyną. Daugiau informacijos rasite www.abromiskes.lt bei Valstybinės ligonių kasos interneto tinklalapyje www.vlk.lt.
  Norime atkreipti jūsų dėmesį, kad laiką reabilitacijai rekomenduojama rezervuoti iš anksto, darbo dienomis nuo 8 val. iki 16.00 val. telefonu 8 800 00 656 (nemokama linija). Net ir atvykstant mokamom paslaugom reikia atsivežti pažymą iš šeimos gydytojo apie sveikatos būklę, nustatytas ligas, vartojamus vaistus.
 • „Reabilitacinėn ligoninėn patekti akmeniškiai negali, nes ligonių kasos „neduoda” kelialapių, gydytis sanatorijose – negalime, nes per brangu. 2018 metais mūsų bendrijos narė gydytis buvo paguldyta į Santaros klinikas. Ligonė išgulėjo savaitę, buvo kalba, kad perkels į Abromiškių ligoninę, tačiau gydanti gydytoja išrašė namo, paaiškindama, jog akmenietės ne tos ligonių kasos , o ji ( gydytoja) neaukos savo kelialapio. Tai kas turėtų nukreipti gydymuisi Abromiškėse? Akmenė toli nuo Vilniaus, be to mūsų Parkinsono liga sergantieji senyvo amžiaus, negali važinėti (ir dėl ligos, ir dėl finansinės pusės) dėl pasiaiškinimo kaip patekti į Abromiškes? Ligonė, taip ir nepatekusi gydytis į Abromiškes, serga 4 Parkinsono ligos stadija, jai nustatyti dideli specialieji poreikiai. Paaiškinkite prašom, kokie reikalavimai, kokie reikalingi dokumentai, kaip galima patekti gydymuisi Abromiškių reabilitacinėje ligoninėje.“ Akmenės krašto Parkinsono bendrijos pirmininkė Danutė Rudienė
  Komentaras: Nežinome kas nulėmė tokius gydytojos sprendimus. Bet nėra būtinybės vykti aiškintis į Vilnių. Valstybinė ligonių kasa konsultuoja gyventojus telefonu 8 5 232 2222 arba el. paštu info@vlk.lt.

Beje, vienos įstaigos atstovas rekomendavo pacientams prašyti gydytojo raštu pateikti atsisakymą jums skirti reabilitaciją, norodant jos neskyrimo priežastis.

Už atsakymus dėkojame Santaros klinikos Parkinsono ligos kabineto gydytojai N. Tutlienei ir Abromiškių reabilitacijos ligoninės ilgamečiam FMR gydytojui Mindaugui Šocui, neurologijos skyriaus vedėjai Laurai Vaišvylienei, socialinei darbuotojai Loretai Gudelienei.

Informaciją pildysime, jei gausime atsakymus iš kitų įstaigų, kurioms esame išsiuntę užklausimus.