Lietuvos šokio informacijos centras

2022 m. Lietuvos šokio informacijos centras pakvietė Kauno apskrities Parkinsono draugijos narius dalyvauti tarptautiniame Kūrybiškos Europos projekte Dance Well. Projektas skatina judėjimo sutrikimų (įskaitant ir dėl Parkinsono ligos) turinčių žmonių fizinės ir psichologinės sveikatos gerinimą, užtikrina jiems pritaikytų fizinio aktyvumo veiklų organizavimą, sukuria sąlygas jų kūrybai, turiningam laisvalaikio leidimui. Dance well projekto šokio pamokos yra tikslingai organizuojamos meno erdvėse, Lietuvoje jos vyksta Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje.

Profesionalūs šokėjai užtikrintai veda projekto dalyvius, atrodytų, „už projekto ribų“ – į perėjas, į susitikimą su „Labas rytas, Lietuva“ (~17.25 min.) – taip įkvėpdami jiems daugiau pasitikėjimo savimi ir džiugių emocijų bei gražių prisiminimų…

2023 m. spalio pradžioje festivalio Ryšiai – Psichikos Sveikatos Menų Festivalis programoje vyko Lietuvos šokio informacijos centro vykdomo tarptautinio projekto Dance Well atvira šokio pamoka ir diskusija. Susitikimo metu buvo nagrinėjama, kaip šiuolaikinio šokio užsiėmimai veikia Parkinsono liga sergančių ar kitų judėjimo sunkumų patiriančių žmonių emocinę sveikatą.

„Aš pradėjau lankyti pamokas praeitą žiemą ir ji man buvo daug lengvesnė, negu įprastai. Gyvenu praktiškai viena, yra vaikai, bet jie turi savo šeimas. Šokio pamokos man tapo labai didele pagalba. Ir vieta, kur vyksta pamokos, irgi turi didelę reikšmę. Muziejuje tokia didelė ir graži erdvė, ir didžiulė šviesa! Būnu tarp žmonių, nesu viena ir su noru išeinu iš namų į pamoką. Einu kaip į šventę! Kitos žiemos nebebijau, nes daug lengviau ją išgyventi, kai išeini į tokias erdves, šoki su kitais žmonėmis“, – diskusijoje savo mintimis pasidalino projekto dalyvė, jau antrą sezoną dalyvaujanti šokio pamokose. Kiti dalyviai pažymėjo, kad projekto mokytojai moka visus įtraukti į pamokas ir sukurti šiltą tarpusavio ryšį.

Diskusijoje dalyvavusi neuropsichologijos mokslų daktarė, knygos „Kaip veikia smegenys“ autorė, Ramunė Dirvanskienė, pastebėjo, kad dauguma Parkinsono ligos simptomų yra aiškinama per dopamino, prisidedančio prie judesių iniciavimo ir asmeninės motyvacijos formavimosi, trūkumą. Todėl Dance Well šokio pamokų dalyviai, žinodami, kad kartą per savaitę susitiks bendrai veiklai gražioje aplinkoje, gauna išorinę struktūrą ir motyvaciją, kuri gali būti labai naudinga, atsiradus problemų dėl vidinės motyvacijos.

Primename, kad „Dance Well“ šiuolaikinio šokio užsiėmimai vyksta kiekvieną trečiadienį Kauno mieste ir yra atviri visiems norintiems, Parkinsono liga sergantiems ar kitų judėjimo sutrikimų turintiems žmonėms, taip pat jų artimiesiems bei senjorams. Dalyvavimas nemokamas, tačiau būtina užsiregistruoti el. paštu info@dance.lt arba telefonu +370 656 70877 ir gauti informaciją apie užsiėmimo vietą, nes kartais ji yra keičiama.

Nuotraukos Gintarės Žaltauskaitės

Projektą „Dance Well“ dalinai finansuoja: Europos Sąjungos programa „Kūrybiška Europa“, Lietuvos kultūros taryba, Kultūros ministerija.