Jaunatvinė Parkinsono liga

Atnaujinta 2021-01-24

Kai ligos simptomai pasireiškia jaunesniam nei 40 metų asmeniui, ji apibrėžiama kaip ankstyvoji Parkinsono liga, dar vadinama jaunatvine Parkinsono liga.

Pasaulyje apie 5 % sergančių šia liga yra jaunesni nei 40 metų. Bet šis skaičius gali būti didesnis, nes PL dažnai neįvertinama jauniems pacientams.

Jaunatvinei Parkinsono ligai būdinga:

  • lėtesnis ligos progresavimas;
  • padidėjęs distonijos lygis;
  • žemesnis demencijos lygis;
  • padidėjusi diskinezija;
  • anksčiau pradeda pasireikšti OFF būklės.

Todėl dažniausiai jaunam žmogui pradžioje skiriami MAO-B inhibitoriai ar dopamino agonistai, o levodopos preparatai įtraukiami vėliau, kai kiti vaistai nepakankamai kontroliuoja simptomus.

Ligos progresavimo greitis ir ligos sunkumas kiekvieno paciento yra labai individualus, kaip ir vyresnio amžiaus PL pacientų.

Labai svarbu pacientui pasirinkti gydytoją, kuris suprastų jaunatvinio Parkinsono gydymo ypatybes ir maksimaliai pagerintų paciento gyvenimo kokybę, atsižvelgdamas į paciento jauną amžių ir tai, jog jam pradėtą gydymą reikės tęsti visą likusį gyvenimą, o vaistų sukelti šalutiniai reiškiniai neišvengiami.

Jauno paciento sutuoktiniui gali būti sunkiau susitaikyti su artimojo liga, nei vyresniems žmonėms. Bet jaunas žmogus, prasidėjus PL, geriau reaguoja į mankštas arba kitus gydymo būdus, kurie paremti smegenų gebėjimu prisitaikyti prie pokyčių – mokslininkai tai vadina neuroplastiškumu.

Remiantis statistiniais 2008-2017 metų duomenimis, 1-2% visų sergančiųjų Parkinsono liga Lietuvoje buvo žmonės jaunesni nei 50 metų.

Pasaulinės statistikos duomenimis, net apie 5-10% ligos atvejų ji yra diagnozuojama žmonėms iki 50 metų amžiaus. Pavyzdžiui, JAV aktoriui Michael J. Fox, kurį dauguma pažįsta iš kinofilmo „Atgal į ateitį“, The Michael J. Fox Parkinsono ligos tyrinėjimų fondo, ieškančio Parkinsono ligos gydymo būdų,  įkūrėjui liga diagnozuota 30-ies metų.

Olimpiniam ir daugkartiniam pasaulio čempionui, vienam geriausių visų laikų sunkiasvoriam boksininkui, pasižymėjusiam neįtikėtinu vikrumu, reakcija ir ištverme – Muhamedas Ali (Muhammad Ali) liga buvo diagnozuota 42-ejų metų. Tai jam priklauso frazė „Neįmanoma – tai ne faktas. Tai tik nuomonė“.

Koks jauniausias amžius susirgti?

Retais atvejais PL primenantys simptomai gali atsirasti vaikams ir paaugliams. Šis sutrikimas vadinamas Juveniliniu parkinsonizmu ir dažniausiai siejamas su tam tikromis didelės rizikos genetinėmis mutacijomis.

Metui Yglsui (Matt Eagles) buvo tik 7-eri, kai jam pasireiškė pirmieji ligos simptomai. 2006 metais jam atlikta giluminė smegenų stimuliacija. Dabar, įkopęs į ketvirtą dešimtį, jis yra sporto fotografas.

Elizai Rovelli (Elisa Rovelli) buvo 10 metų. Praėjo jau 20 metų. Ji įgijo universitetinį išsilavinimą, dirba mėgiamą darbą.

Parkinsono ligos pasireiškimo atvejai itin jauname amžiuje fiksuoti ir Lietuvoje.

Paulius, gyvenantis su liga jau ~40 metų, atvirai pasidalino savo istorija.