Atnaujinta 2021-01-24

Ligos eigos šablonas

Parkinsono liga paveikia įvairiai ir ne kiekvienas sergantis patiria visus jos simptomus, o jei ir patiria, tai nebūtinai tuo pačiu nuoseklumu, ar tokiu pačiu intensyvumu. Tačiau tipinio modelio PL progresavimas yra suskirstytas į stadijas.

Nesudėtinga priemonė padedanti gydytojams įvertinti PL motorinių simptomų progresavimą yra Hoehn ir Yahr stadijų skalė. Ji pirmąsyk pristatyta 1967 metais.

Stadijos:

1 –oji stadija: pacientui pastebimi lengvi simptomai, kurie paprastai netrukdo kasdienei veiklai. Drebėjimas (tremoras) ir kiti judėjimo sutrikimų simptomai pasireiškia vienoje kūno pusėje. Draugai, šeimos nariai gali pastebėti eisenos, laikysenos ir veido išraiškos pakitimus.

1,5 -oji stadija (modifikuota PL stadijų skalė). Vienpusiai ir aksialiniai (ašiniai) simptomai.

2 –oji stadija: simptomai stiprėja. Tremoras, sukaustymas (rigidiškumas) ir kiti judėjimo funkijos sutrikimai jau paveikia abi kūno puses. Eisenos ir laikysenos sutrikimai jau yra akivaizdūs. Pusiausvyra nesutrikusi. Šioje stadijoje pacientas dar gali gyventi vienas, bet kasdienių darbų atlikimas tampa sudėtingesnis ir užtrunka ilgiau.

2,5 -oji stadija (modifikuota PL stadijų skalė). Lengvo laipsnio abipusė liga, pastūmus ligonis išsilaiko.

3 –oji stadija laikoma ligos progresavimo viduriniuoju etapu. Lengvo ir vidutinio laipsnio abipusė liga. Šiai stadijai būdingas pusiausvyros praradimas (posturalinis nestabilumas), didesnė kritimų tikimybė. Ryškus judesių sulėtėjimas. Nors pacientas dar vis yra savarankiškas, PL simptomai paveikia jo kasdienius veiksmus: apsirengimą, valgymą, buitį.

4 –oji stadija: simptomai tampa sunkūs ir ribojantys. Pacientas dar gali atsistoti be pagalbos, eiti, bet jau gali reikti vaikštynės ir reikalinga pagalba kasdieniuose darbuose, jis nebegali gyventi vienas. Sunki negalia.

5 –oji stadija yra labiausiai pažengusi PL stadija. Kojų sukaustymas gali trukdyti atsistoti, stovėti, eiti. Pacientui reikalingas neįgaliojo vežimėlis arba jis prikaustomas prie lovos. Atlikti bet kokiems veiksmams reikalinga slaugančio asmens pagalba. Pacientui gali pasireikšti haliucinacijos ar kliedesiai.

Nors kiekvieno paciento ligos simptomai ir jų progresavimas yra skirtingi, tipinių PL stadijų žinojimas gali padėti pastebėti pakitimus, net jei vieniems jie gali pasireikšti po 20 metų, kitiems – kur kas greičiau.

Hoehn ir Yahr skalė koncentruojasi į motorinius simptomus, tačiau PL specialistai ir PL bendruomenė pripažįsta, kad yra ir daugybė svarbių nemotorinių simptomų įtakojančių sergančiojo savijautą ir savarankiškumą.