Mityba

Atnaujinta 2022-02-02

Tik išgirdęs Parkinsono ligos diagnozę, retas susimąsto apie mitybos keitimą. Bet mityba yra ypač svarbi sergančiųjų Parkinsono liga kasdienio gyvenimo dalis. Tinkama mityba gali palengvinti ligos simptomus bei dažniausias problemas, su kuriomis susiduria sergantieji, tokias kaip:

  • dehidratacija,
  • vidurių užkietėjimas,
  • kaulų retėjimas,
  • svorio praradimas,
  • vaistų (levodopos) sąveika su baltymais,
  • šalutinis vaistų poveikis.

Tikėtina, kad tinkama mityba gali lėtinti ir ligos progresavimą.

Kaip maitintis?

Mityba turėtų vadovautis Lietuvos sveikos mitybos piramide, kuri yra parengta vadovaujantis pasauline praktika, t.y. atsižvelgiant į nacionalinius mitybos ypatumus.

Bet atkreipkite dėmesį į piramidės pamatą. Vanduo! Tai bene svarbiausia mitybos grandis.

Vanduo?

Galima nepaisyti fakto, kad vanduo sudaro didelę dalį žmogaus kūno masės – suaugusio žmogaus organizme yra ~70% vandens. Bet būtina įsisąmoninti, kad vanduo svarbus beveik visiems žmogaus organizmo gyvybiniams procesams.

Vandens yra kraujyje (~98%). Didžioji dalis žmogaus organizmui būtinų vitaminų yra tirpūs vandenyje. Tačiau juos reikia ne tik užgerti gurkšniu vandens. Jei vandens kiekis organizme bus nepakankamas, nebus sudarytos sąlygos vitaminų įsisavinimui.

Pakankamas vandens kiekis organizme svarbus deguonies ir vandenilio kiekiui organizme, o šie elementai nulemia, kiek kitų elementų yra žmogaus kūne.

Raumenyse yra ~75% vandens. Vanduo padeda išvengti raumenų spazmų ir „sutepa“ sąnarius. Jei dažnai pasireiškia raumenų mėšlungis, gali būti jog per mažai geriama vandens. Be to, net ir sveikam reikia mankštintis ilgiau ir intensyviau, kad pasiektų trokštamą rezultatą, jei trūksta vandens.

Vanduo svarbus virškinimui ir maistingų medžiagų įsisavinimui bei apykaitai, kenksmingų medžiagų pašalinimui ir kt.

Vanduo reguliuoja kūno temperatūrą, apsaugo organizmą nuo perkaitimo: šiltuoju metų laiku žmogus gausiau prakaituoja, o kūną atvėsina vanduo, tuo tarpu aplinkos temperatūrai krintant, dėl tam tikrų procesų, kuriuose dalyvauja vanduo, organizme kaupiasi šiluma ir neleidžia kūnui atšalti.

Vanduo iš organizmo pasišalina ne tik šlapinantis, bet ir per išmatas, prakaitą, seiles, kvėpuojant. Kvėpuojant netenkama net pusė litro vandens per parą.

Nuolatinis organizmo vandens praradimas turi būti kompensuojamas. Tai svarbu sveikam organizmui. O žmogui, sergančiam PL, tai dar svarbiau.

Kiek gerti?

8 vandens stiklinės (~220-250 ml) per dieną! Sergantieji PL turėtų kasdieną suvartoti ~1,5-2 l vandens.

Jei vartojate gėrimus su kofeinu (kava, arbata ir kt.) arba alkoholinius gėrimus – jie turi diuretinių savybių, suvartojamo vandens kiekis turėtų būti didesnis.

Tikrai nėra paprasta tiesiog gerti vandenį. Bet visada galima užgerti vaistus, pavyzdžiui, puse stiklinės vandens ar papildus visa stikline vandens. Žiūrėk, ir susidarys per dieną 6-7 stiklinės. O jau likusios 1-2 stiklinės nebus tokios neįveikiamos.

Išsiugdykite įprotį ne mažiau nei pusvalandį prieš valgį išgerti stiklinę vandens. Taip galite aprūpinti organizmą puse dienos skysčių.

Skysčių gauname ir su kitais gėrimais, su sriuba, tačiau daugelis medicinos specialistų nepriskiria šių skysčių per dieną būtinam suvartoti vandens kiekiui. Nors žiemą, šaltu oru, suvartojamą vieną-kitą puodelį nesaldintos arbatos tikrai galima būtų priskirti būtiniems dienos skysčiams.

Nepapildant organizmo pakankamu vandens kiekiu, prasideda dehidratacijos procesai.

Dienos bėgyje sergantysis turi susitvarkyti su kasdiene rutina, darbais, nuovargiu, o kur dar galimas sumažėjusios motyvacijos poveikis, kai nesinori pakilti nuo sofos ir eiti specialiai į virtuvę išgerti vandens, ir kūnas jau negauna 3-7 stiklinių vandens per dieną. Organizmas pamažu pradeda dehidratuoti.

Dėl lėtinių ligų, senatvės, intensyvios susikaupimo reikalaujančios veiklos, psichinės įtampos galima ir nejausti troškulio.

Pradiniai dehidratacijos požymiai yra galvos skausmas, nesiorientavimas, sausa oda.
Dehidratacijos požymiai:

burnos sausumas, apsunkęs rijimas ir kalbėjimas, tamsus šlapimas, dažnas noras šlapintis, šlapimo takų infekcija, inkstų problemos, nugaros, juosmens skausmai, svorio kritimas, nuovargis, kvėpavimo nepakankamumas, sumišimas, silpnumas, pusiausvyros sutrikimai, galvos svaigimas, žemas kraujo spaudimas, ortostatinė hipotenzija ir net mirtis.

Dehidratacija paveikia ir Parkinsono ligos simptomus – jie sustiprėja.

Esant šlapimo takų infekcijai, rekomenduojama kasdien išgerti stiklinę spanguolių sulčių, kurios stabdo infekciją ir kartu gydo ją.

Sausoje burnoje ypač veisiasi bakterijos, dėl to genda ir krenta dantys.

Sausėjančioms akims rekomenduojama 2-3 kartus per dieną lašinti dirbtines ašaras, priemones akių drėkinimui.

Dehidratacijos riziką gali padidinti ir vartojami vaistai, mityba, pavyzdžiui, KETO dieta. Kai kurie maisto produktai: salierai, šparagai, burokėliai, citrinos, melionai, imbieras, petražolės – skatina šlapimo išsiskyrimą. Tačiau šie produktai turi daug naudos sveikatai, todėl skysčių pusiausvyros organizme palaikymui įtraukite į savo mitybos racioną daugiau įvairių vaisių ir daržovių.

Padidėjęs troškulys, nors vartojate pakankamą vandens kiekį, gali būti ir ženklu apie atsiradusius kitus sveikatos sutrikimus. Pasakykite savo šeimos gydytojui (terapeutui).


Kylame mitybos piramide aukštyn. Sveikos mitybos pagrindą sudaro produktai, kurie turi skaidulinių medžiagų, t.y. ląstelienos, kompleksinių angliavandenių, vitaminų ir mineralų. Jie turėtų būti valgomi kelis kartus per dieną.

  • Daržovės bei vaisiai.
  • Grūdiniai produktai: rupi duona, kruopos.

Ląsteliena arba maistinės skaidulos

Tai sudėtingos formos angliavandeniai, labai svarbūs organizmo gyvybinei veiklai.

Ląsteliena palaiko mikrofloros pusiausvyrą žarnyne, stimuliuoja virškinamojo trakto motoriką, sutrumpina maisto buvimo laiką virškinamajame trakte pagreitina jo judėjimą žarnynu ir tuo pačiu padeda organizmui išsivalyti, padeda pašalinti iš organizmo toksinus.

Ląstelienos galima gauti:
  • Per dieną suvalgant apie ~400–500 g vaisių ir daržovių. Žinoma, vaisiai ir daržovės turi būti kokybiški, geriau švieži, sezoniniai arba rauginti, šaldyti.
  • Puikus ląstelienos šaltinis – kruopos ir grūdai. Tačiau greitai paruošiamos košės ir dribsniai dažniausiai yra pusfabrikačiai, praėję pramoninį apdirbimą ir šio proceso metu netekę maistinių skaidulų ir daug kitų naudingų medžiagų.
  • Daug maistinių skaidulų turi riešutai, bet jie yra labai kaloringi, todėl nerekomenduojami kaip pagrindinis ląstelienos šaltinis, jei reikia kontroliuoti svorį.
  • Džiovintuose vaisiuose daug ne tik ląstelienos ir vitaminų, bet, deja, ir cukraus.
  • Didžiausias ląstelienos, būtinos normaliam virškinimui, kiekis yra žievelėse, grūdų luobelėse.

Gera virškinimo sistema – labai svarbi teisingiems medžiagų apykaitos procesams organizme.

Probiotikai

Gerosios žarnyno bakterijos, kurios sudaro žmogaus mikrobiomą.

Kad gerosios bakterijos turėtų palankią terpę dauginimuisi, reikia prebiotikų.

Prebiotikai

Tai maistas gerosioms bakterijoms. Prebiotikai – tai maistinės skaidulos.

Prebiotikų gausu daržovėse, vaisiuose, uogose, grybuose. Prebiotiko inulino turi: svogūnai, porai ir česnakai, kiaulpienių lapai, topinambai (bulvinė saulėgrąža arba saldžioji bulvė), smidrai (šparagai), bananai.

Kiti geriausi maistinių skaidulų šaltiniai: grūdai, sėklos, ankštiniai, avižos, linų sėmenys, obuoliai, jūrų dumbliai.

Žmogaus organizmui reikia ne tik gerųjų bakterijų, bet ir blogųjų. Santykis turėtų būti 80/20. Tad vartojant probiotikų papildus, nereiktų persistengti.

Vidurių užkietėjimas būdingas daugeliui sergančiųjų

Daugelis sergančiųjų Parkinsono liga susiduria su šia problema. Priežastys gali būti įvairios: liga ir nuo jos priklausančio virškinimo trakto peristaltikos prastėjimas, judrumo mažėjimas, šalutinis medikamentų poveikis. Rekomenduojama:

  • atsisakyti virškinimo trakto veiklą lėtinančių maisto produktų: raudonojo vyno, juodosios arbatos, bananų, šokolado, kakavos, kokosų ir t.t.;
  • vartoti daugiau skysčių. Labai svarbu gerti užtektinai vandens, nes jis susijungęs su ląsteliena lengvina tuštinimąsi;
  • vartoti linų sėmenis, kuriuose yra organizmui gyvybiškai svarbių amino rūgščių (tai organiniai junginiai, kurie organizme naudojami baltymų, vitaminų, fermentų, hormonų sintezei bei kai kurioms biologiškai aktyvioms medžiagoms sintetinti). Šios rūgštys pagerina odos būklę, greičiau auga plaukai, mažėja osteoporozės požymiai, gerėja miegas, normalizuojasi centrinės nervų sistemos veikla, didėja organizmo atsparumas;
  • mankštintis.

Jei jau kamuoja užkietėję viduriai, skaiduliniai (ląstelienos) produktai situaciją gali pabloginti! Daugiau apie tai skitykite www.lrt.lt parengtame straipsnyje pagal LRT TELEVIZIJOS laidą „Klauskite daktaro“.

Kaip susidoroja su vidurių užkietėjimu sergantieji, informacijos rasite sergančiųjų surinktuose patarimuose


Maitinimosi piramidės viduryje – pienas ir jo produktai bei baltyminiai produktai: mėsa, žuvis, kiaušiniai. Juos patariama valgyti kas dieną, bet saikingai.

Atskirai išskirta augalinių polinesočiųjų riebalų, kurie yra labai svarbūs sveikatai, produktų grupė. Juose daug vitaminų, mikroelementų, kokybiškų baltymų.

Tikriausiai jau nėra nežinančių apie pagrindinio Parkinsono ligos medikamento medžiagos levodopos nesuderinamumą su baltyminiais produktais.

Baltyminiai produktai trukdo įsisavinti vaistus
  • Kai kuriems sergantiesiems šis nesuderinamumas nepasireiškia.
  • Kiti bando pašalinti iš savo mitybos baltyminius produktus. Ir tai tikrai nėra teisingas sprendimas.
  • Teisingas pasirinkimas – tai kaip elgiasi daugelis sergančiųjų – baltyminius produktus valgyti vakare arba labai griežtai išlaikant laiko tarpus tarp vaistų vartojimo ir valgymo. Be to, kai kurie sergantieji yra pastebėję, kad yra baltyminių produktų, kurie neblokuoja vaistų, pavyzdžiui, kai kam – kiaušiniai. Tačiau Parkinsono liga yra labai individuali, tad pabandykite patys „atrasti” jums tinkančius produktus, nors tai nelengvas procesas ir gali būti, jog tai kas tiks vieną dieną, kitą dieną pasirodys visai netinkama.
  • Organizmas perdirbdamas baltyminius produktus (baltymų daugiausiai turi mėsa, žuvis, kiaušiniai, pieno produktai, riešutai, pupelės ir kiti ankštiniai), gamina dopaminą.
  • Būtinai vartokite pieno produktus: rūgpienį, kefyrą, varškę, neriebų sūrį, jogurtą. Tai kalcio šaltinis kaulams.
  • Taip pat svarbu, kad baltyminis maistas nebūtų vartojamas kartu su vaistais, ypatingai levodopos preparatais.

Ištraukos iš vaistų su levodopa informacinių lapelių (2020 m. gruodis):

„Madopar vartojimas su maistu ir gėrimais. Jei Madopar geriate valgydami maistą, kuriame daug baltymų, vaisto poveikis gali silpnėti.“

„Stalevo vartojimas su maistu ir gėrimais. Stalevo galima vartoti valgant ar nevalgius. Kai kuriems pacientams Stalevo absorbcija gali sutrikti, jei jo geriama valgant maistą, kuriame daug baltymų (pvz., mėsą, žuvį, pieno produktus, grūdus ir riešutus) ar iškart pavalgius. Pasitarkite su gydytoju, jei manote, kad taip yra Jums.“

Prisipažinsime, esame nustebinti, kad Sinemet medikamentų informaciniuose lapeliuose lietuvių kalba tokios informacijos nėra, nors kitų šalių lapeliuose rašoma. Pavyzdžiui, JK elektroninis vaistų sąvadas pateikia tokią informaciją apie Sinemet: „Taking Sinemet with food and drink. Try to avoid taking your tablets with a heavy meal. If your diet contains too much protein (meat, eggs, milk, cheese) Sinemet may not work as well as it should.”

Maisto ir vaistų derinimas

Kadangi maistas, ypač baltymai, gali trukdyti įsisavinti vaistus (ypatingai levodopa), rekomenduojama:

  • Vaistus gerti 1 val. prieš valgį.
  • Kadangi sergančiųjų Parkinsono liga gali būti sulėtėjusios ir virškinimo sistemos funkcijos, po valgio vaistus reikėtų gerti praėjus ne mažiau kaip 2 val., t.y. suvirškinus valgytą maistą.
  • Rekomenduojama baltyminį maistą valgyti vakare. Baltymų daugiausiai turi mėsa, žuvis, kiaušiniai, pieno produktai (varškė, sūris, jogurtas ir t.t.), riešutai, pupelės ir kiti ankštiniai.
  • Atkreipkite dėmesį, kad baltymų (proteinų) turi ne tik jums įprasti maisto produktai, bet ir augaliniai produktai (riešutai, pupelės ir kiti ankštiniai).
  • Baltymų gali turėti ir maisto papildai. Skaitykite sudėtį!
  • Jei sudėtinga suderinti mitybos ir vaistų vartojimo laiką, kad išlaikytumėte reikalingus intervalus tarp vaistų, maisto, papildų, pasitarkite su gydytoju, paprašykite, kad padėtų sudaryti geriausią vaistų vartojimo ir mitybos schemą.
  • Neužgerkite vaistų pienu ar greipfrutų sultimis. Vaistų sąveika su daugeliu medžiagų nėra tirta. Todėl saugiausia vaistus užgerti vandeniu!


Maisto pasirinkimo piramidės viršūnėje – produktai, kurių reikėtų atsisakyti ar bent jau vartoti labai retai: cukrus, saldumynai, saldinti gėrimai, riebalai, sviestas, druska.

Nerekomenduojama:
  • Cukrus, saldumynai. Vartokite saikingai.
  • Sultys. Atminkite, sultyse yra gausu cukraus. Jo yra ir vaisiuose. Tačiau valgant vaisius gaunama ląstelienos, o sultys nėra geras pasirinkimas dienos skysčių kiekiui gauti.
  • Nors druska nerekomenduotina. Visiškai jos neatsisakykite. Dauguma sergančiųjų skundžiasi žemu kraujospūdžiu (kraujospūdžio sumažėjimui įtakos gali turėti ir vaistai), todėl ir apsvaigsta galva stojantis ir pan. Druska padės šiek tiek pakelti kraujospūdį. Bet svarbu atsižvelgti į inkstų veiklą, nes per didelis druskos kiekis gali pakenkti inkstams.
  • Gyvuliniai riebalai. Juose yra daug sočiųjų riebalų rūgščių. Keiskite juos augaliniais aliejais.
  • Perdirbtas maistas, pusfabrikačiai.
  • Alkoholis. Jo vartojimą reikėtų riboti dėl galimų pusiausvyros problemų, būdingų sergantiems PL.
  • Dideli kiekiai geležies turintys maisto produktai ir papildai. Geležis gali sąveikauti su levodopa. Jei reikia vartoti geležies (pavyzdžiui, dėl kitos ligos), būtina pasitarti su gydytoju. Tačiau svarbu geležies saikingai gauti su maistu.
  • Dideli kiekiai vitamino B6 turintys maisto produktai ir medikamentai. Jis taip pat sąveikauja su levodopa. Bet būtina jo saikingai gauti su maistu.
  • Dideli kiekiai amino rūgšties tiramino turinčių produktų: sūriai, rūkyti, sūdyti mėsos ir žuvies gaminiai, alkoholis, marinuoti produktai, padažai, tiramino aptinkama ir citrusiniuose vaisiuose, ananasuose, bananuose, riešutuose, avokaduose. Vartojant didelius kiekius, gali sutrikti vaistų, MAO-B inhibitorių, veikimas. Ši sąveika gali sukelti sunkų aukštą kraujospūdį. Tiraminas gali sukelti ir galvos skausmus.

Daugiau informacijos:

Rekomenduojama:
  • Daugiau valgyti maisto produktų, kuriuose gausu antioksidantų – vitaminų C, E, A, beta-karotino. Antioksidantai apsaugo ląsteles.
  • Daugiau valgyti vaisių ir daržovių.
  • Rinktis liesą mėsą.

Pakartosime! Nors druska nerekomenduotina. Visiškai jos neatsisakykite. Dauguma sergančiųjų skundžiasi žemu kraujospūdžiu (kraujospūdžio sumažėjimui įtakos gali turėti ir vaistai), todėl ir apsvaigsta galva stojantis ir pan. Druska padės šiek tiek pakelti kraujospūdį.


Kiek kartų per dieną valgyti, priklauso nuo žmogaus amžiaus, kūno sudėjimo, patiriamo fizinio krūvio ir atliekamo darbo, o bet kurio žmogaus sveikatai svarbiausia yra maisto produktų įvairovė ir valgymo režimas.

  • Nerekomenduojama valgyti vieną kartą per dieną, net ir tinkamai pasirinktus maisto produktus.
  • Optimalu būtų valgyti 3–4 kartus per dieną.
  • Idealu – net penkis kartus, maždaug kas 4 valandas.
  • Svarbu – nepersivalgyti!

Daugiau informacijos

Ar reikia vartoti maisto papildus?

Jeigu valgote įvairų ir sveiką maistą, maisto papildų gali neprireikti. Rekomenduojama maisto papildus vartoti, jei valgote nepakankamai arba negalite valgyti kurios nors grupės produktų, praradus apetitą arba jei esate nusilpę, nusilpęs imunitetas.

Vitaminas B6

Jo vaidmuo organizme labai didelis – statybinis. Jis reikalingas ir imuninei sistemai – stiprina organizmo atsparumą infekcijoms, ir nervų sistemos veiklai. Šis vitaminas reikalingas vitamino B12 įsisavinimui.

Natūralūs B6 šaltiniai: kviečių gemalai ir sėlenos, rupi duona, špinatai, žaliosios pupelės, bananai, alaus mielės, morkos, vištiena, kiaušiniai, saulėgrąžos. Didelė dalis vitamino B6 suyra maistą verdant ar kepant, veikiant ultravioletiniams spinduliams.

Vitaminas B9 arba folio rūgštis

Jis taip pat labai svarbus organizmui, tame tarpe ir normaliai smegenų funkcijai, protinei ir emocinei sveikatai, gali palengvinti depresijos simptomus. Folio rūgštis svarbi normaliai kepenų veiklai, slopina cholesterolio kaupimąsi širdies raumenyje. Kartu su vitaminu B12 ir vitaminu C folio rūgštis padeda suvirškinti ir pašalinti iš organizmo senus ir sintetinti naujus baltymus.

Šaltiniai: daugiaisiai visose žalialapėse daržovėse (petražolės, špinatai, brokoliai, salotų lapai ir kt.), lęšiuose, avokaduose, apelsinų sultyse, kviečių gemaluose. Taip pat kepenyse, inkstuose, kiaušiniuose, piene, alaus mielėse.

Vitaminas B12

B12 reguliuoja maisto energijos kaupimą raumenų audiniuose ir kraujodarą, aktyvina folio rūgštį, mažina cholesterolio koncentraciją kraujo plazmoje, yra svarbūs nervų sistemai.

Šaltiniai: augaliniuose produktuose beveik nėra; gyvūliniuose produktuose yra nedideliais kiekiais – kepenyse, inkstuose, širdyje, mėsoje, žuvyje, piene, kiaušiniuose, jūržolėse ir tam tikro tipo mielėse.

Vitaminas C

Jis reikalingas kaip pagalbinė medžiaga hidroksilacijoje, dopamino, noradrenalino ir adrenalino sintezei nervinėje sistemoje arba adrenalinėse liaukose, karnitino, reikalingo energijos perdavimui, sintezei, kaip stiprus antioksidantas. Vitaminas C padeda išvengti kai kurių širdies ir kraujagyslių ligų, yra svarbus medžiagų apykaitai, stiprina organizmo atsparumą infekcijoms, skatina žaizdų gijimą, padeda organizmui įsisavinti geležį. Vitaminas C stiprina kraujagysles, padeda iš organizmo pašalinti sunkiuosius metalus, dalyvauja cholesterolio skaidyme. Vitaminas C reikalingas kolageno gamybai jungiamajame audinyje. Kolagenas reikalingas sveikoms kraujagyslėms, dantenoms, dantims, kremzlėms, kaulams palaikyti.

Šaltiniai: brokoliai, Briuselio kopūstai, kopūstai, špinatai, bulvės, braškės, pomidorai.

Vitaminas D

Padeda organizmui pasisavinti kalcį, fosforą ir magnį, reguliuoja kalcio ir fosforo įsiurbimą žarnyne, padeda šioms medžiagoms išsilaikyti kauluose ir dantyse, padeda išvengti rachito, artrito ir osteoporozės, greičiau iš organizmo pašalina toksiškai veikiantį šviną, būtinas sveikai nervų sistemai ir imunitetui.

Šaltiniai: žuvų taukai, jautienos ir menkės kepenys, ikrai, sviestas, pienas, sūris, kiaušinio trynys, mėsa, silkė, lašiša, ungurys. Žmogaus organizme Vitaminas D susidaro veikiant ultravioletiniams spinduliams (būnant saulėje, bet nepiktnaudžiaukite).

Vitaminas E

Pasižymi antioksidacinėmis*** savy­bėmis, saugo kūno ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio, lėtina senėjimo procesus, skatina organizmo audinių atsinaujinimą, slopina daugelio kenksmingų medžiagų, sukeliančių riziką susirgti vėžiu, poveikį. Taip pat vitaminas reikalingas ląstelių membranų stabilumui palaikyti, saugo arterijų vidinę sienelę nuo kalkėjimo, aterosklerozės, mažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, skatina gyti žaizdas, stiprina organizmo imunitetą, gali apsaugoti nuo kenksmingo ultravioletinių spindulių poveikio. Teiginiai, kad vitaminas E turi neuro­protekcinį poveikį ir gali apsaugoti nuo Parkin­sono ligos, nebuvo patvirtinti klinikinėmis studijomis.

Šaltiniai: randama daugelyje maisto produktų, daugiausia nerafinuotuose aliejuose, grūdinėse kultūrose, žirniuose, pupelėse, špinatuose, grikių kruopose, kukurūzuose, sojose, riešutuose, kiaušinio trynyje, pieno produktuose, mėsoje, menkės kepenėlėse.

Kofermentas Q10

Tai riebaluose tirpi į vitaminą panaši medžiaga, esanti visose mūsų organizmo ląstelėse. Šią medžiagą gamina mūsų pačių organizmas, kadangi ji būtina normaliam ląstelių gyvenimui užtikrinti. Kofermentas Q10 atlieka energijos nešėjo funkciją. Antioksidacinis vitamino E poveikis neįmanomas nesant kofermento Q10.

Šaltiniaidaugiausia yra raudonoje mėsoje, kepenyse bei širdies raumenyje. Kofermentas Q10 aukštoje temperatūroje suyra. Taigi, norėdami išsaugoti optimalų šios medžiagos kiekį maiste, neperkaitinkite jo. Beje, teigiama, kad žole mintančių gyvūnų organuose kofermento Q10 kiekis didesnis nei gyvūnų, mintančių grūdais. Tačiau, net jei ant jūsų stalo kasdien puikuosis patiekalai iš žolėdžių gyvūnų organų, gauti pakankamą kofermento Q10 kiekį vien tik su maistu praktiškai neįmanoma. Naujausių tyrimų duomenimis (2014 m.), Kofermentas Q10 nestabdo Parkinsono ligos progresavimo, kaip buvo manyta.

Omega 3

Tai polinesočiosios riebalų rūgštys, kitaip dar vadinamos geraisiais riebalais. Jos mažina blogojo cholesterolio ir trigliceridų kiekį, padeda sumažinti riebalų kiekį organizme, skystina kraują, taip sumažindama trombų susidarymo tikimybę, mažina kraujo spaudimą ir teigiamai veikia širdies ritmą, geriną kraujagyslių elastingumą ir mažina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, saugo nuo vėžinių susirgimų, gydo prostatos ligas, gerina regėjimą, skatina regeneracinius audinių procesus ir sulėtina organizmo senėjimo procesus, stiprina imunitetą, teigiamai veikia nervų sistemą ir gerina atmintį, teigiamai veikia sergančius diabetu. Omega 3 yra būtini tinkamam smegenų vystymuisi ir funkcionavimui.

Šaltiniai: linų sėmenų, rapsų, kanapių, graikinių riešutų, kviečių gemalų ir sojų aliejai, pupelės, kiaušinio trynys, žalios lapinės daržovės ir riešutai.

Cinkas

Labai svarbus imuninės sistemos veiklai, padeda atsinaujinti ląstelėms, stiprina atsparumą infekcijoms, palaiko tinkamą prostatos bei vyriškų hormonų veiklą, dalyvauja virškinimo procese. Organizmui trūkstant cinko, lėtai gyja žaizdos, kamuoja nuovargis, nervinė įtampa, nuotaikų kaita, susilpnėja skonio ir uoslės jutimas, gali sutrikti regėjimas. Tačiau per didelis jo kiekis irgi yra kenksmingas.

Šaltiniai: austrės, džiovinti jūros dumbliai, kviečių grūdai, sėlenos, sėmenys, kakava, graikiniai riešutai, saulėgrąžos, pupelės, sojų pupelės, kiaulių kepenys, kiauliena, veršiena, liesa jautiena, fermentiniai sūriai, arbatžolės, aguonos. Iš gyvulinės kilmės maisto produktų cinkas pasisavinimas geriau negu iš augalinės.

Magnis

Gyvybiškai svarbus žmogaus organizmui mineralas, kuris dalyvauja daugiau kaip 300 fermentų veikloje, angliavandenių, riebalų apykaitoje, baltymų sintezėje, termoreguliacijos procese. Šis mineralas būtinas energijai ląstelėse kaupti ir tinkamai ją panaudoti nervų, plaučių, širdies ir raumenų veiklai, taip pat nervų laidumui, raumenų atsipalaidavimui.

Šaltiniai: kakava, juodasis šokoladas, rugiai, kviečių sėlenos, avižų dribsniai, aguonos, arbatžolės/arbata, riešutai (migdolai, žemės, lazdynų, pistacijos), žirniai, pupelės, lęšiai, sojų pupelės, grikiai, špinatai, petražolių lapai, krapai, rūgštynės.

Kalcis

Jis reikalingas ne tik kaulams ar dantims. Kalcis reguliuoja širdies susitraukimų dažnį, retina pulsą, dalyvauja kraujo krešėjimo procese, taip pat padeda įveikti stresą, mažina nervų sistemos dirglumą. Kad organizmas geriau pasisavintų kalcį, jis į organizmą turi patekti su sava „svita“: fosforu, magniu, stronciu ir vitaminu D.

Šaltiniai: geriausiai kalcis pasisavinamas iš pieno ir jo produktų, žuvies, pupelių, žirnių, lęšių, svogūnų, kopūstų, visų rūšių riešutų. Vienu pagrindiniu kalcio šaltiniu išlieka geriamasis vanduo.

Selenas

Manoma, kad tai pats svarbiausias elementas iš visų mikroelementų. Jis būtinas  imuninei sistemai, normaliai skydliaukės veiklai, tai labai stiprus antioksidantas apsaugantis nuo vėžio, širdies susirgimų, radiacijos, sunkiųjų metalų ir kitų nuodingų junginių poveikio. Esant jo trūkumui, išsivysto širdies veiklos nepakankamumas, sutrinka skeleto raumenų veikla, pablogėja reprodukcinės savybės.

Šaltiniai: beveik visi augalinės ir gyvulinės kilmės  produktai, svogūnai, česnakai, grybai, žuvis, mėsa, grūdų gaminiai. Kadangi Lietuvos dirvožemyje seleno bemaž nėra, čia augusios daržovės jo turės mažiau. Seleno paros dozės viršijimas irgi yra kenksmingas.

Geležis

Vienas iš būtiniausių mikroelementų žmogaus organizmui. Geležis reikalinga, kad padėtų palaikyti normalią pažinimo funkciją, energijos apykaitą, normalų deguonies pernešimą organizme, raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino susidarymą. Esant geležies trūkumui, gali pasireikšti bendras silpnumas ir nuovargis, oro trūkumas fizinio krūvio metu, sausa, trūkinėjanti oda, lūžinėjantys nagai, ploni, sausi, lūžinėjantys ir praradę žvilgesį plaukai

Šaltiniai: mėsa (jautiena, veršiena, kepenys), žuvis, jūros gerybės (austrės, krevetės, jūros dumbliai, jūros kopūstai), ankštiniai (pupelės, sojos pupelės, lęšiai), grūdai, kruopos (avižos, grikiai, javų daigai, avižiniai dribsniai, rupi duona), riešutai, daržovės (briuselio kopūstai, brokoliai, salotos, špinatai, petražolės, burokėliai), vaisiai, uogos (vyšnios, žemuogės, braškės, slyvos, raudonieji ir juodieji serbentai, mėlynės, vynuogės, obuoliai, bananai, razinos, džiovinti abrikosai), sėklos (moliūgų, sezamų), riešutai, džiovinti baravykai, kakava, kiaušinio trynys.

____________________

*** Oksidacija yra normalus procesas, kuris vyksta visose organizmo ląstelėse. Šiame procese pasigaminančios kenksmingos medžiagos neigiamai įtakoja širdies ligų, vėžio ir Parkinsono ligų vystymąsi. Antioksidantai – tai vitaminų ir mineralų grupė, kurie padeda sumažinti kenksmingą oksidacijos poveikį.

Prieskoniniuose augaluose yra keletas veikliųjų medžiagų, pasižyminčių gydomuoju poveikiu. Dažniausiai viena iš medžiagų būna dominuojanti, ji prieskoniniam augalui suteikia gydomąsias savybes. Veikliosios prieskoninių augalų medžiagos kaupiasi įvairiose augalo dalyse. Daugiausia jų gali būti žieduose, sėklose, lapuose arba šaknyse, taip pat vaisiuose ir
žievėje. Veikliųjų medžiagų kiekį augale lemia jo augimo vietovė.

BAZILIKAS

CIBERŽOLĖ turi galingą priešuždegiminį poveikį. Ji turi keletą vaistinių savybių turinčių junginių, iš kurių svarbiausias yra kurkuminas. Kurkuminas yra antioksidantas, padedantis kovoti su lasivųjų radikalų daroma žala ir sustiprinantis paties organizmo gyvybines antioksidacines funkcijas. Manoma, kad oksidacinė žala yra tai dėl ko žmogus sensta, vystosi daugelis ligų. Tyrimai rodo, kad šis prieskonis gali pagerinti smegenų funkciją, kovoti su Alzheimerio liga, sumažinti širdies ligų ir vėžio riziką ir palengvinti artritą. Kurkuminas padeda dopamino gamybai organizme.

KARDAMONAS aktyvina galvos smegenų darbą, stimuliuoja centrinę nervų sistemą ir vidaus organų darbą, suteikia ramybės ir džiaugsmo jausmą.

RAUDONĖLIS pasižymi antimikrobiniu, priešuždegiminiu ir skausmą mažinančiu veikimu. Žadina apetitą, gerina žarnyno veiklą, virškinimą.

ROZMARINAS pasižymi šlapimą varančiu ir virškinimą gerinančiu poveikiu. Palaiko pagyvenusių žmonių organizmo tonusą, trumpam pakelia kraujospūdį, didina širdies susitraukimų dažnį, tonizuoja kraujo ir nervų sistemą.

SALIERAI turi eterinių aliejų, kurių antibakterinio poveikio nepraranda ir žmogaus organizme. Salieruose yra visų B grupės vitaminų. Salierai:

  • reguliuoja virškinimą ir gerina žarnyno peristaltiką, padeda nuo vidurių užkietėjimo;
  • gerina baltymų pasisavinimą;
  • padeda pasišalinti toksinams, naikina šlapimo sistemoje esančias bakterijas;
  • malšina uždegiminius procesus;
  • skatina šlapimo išsiskyrimą, neleidžia kauptis skysčiams;
  • stiprina nervus ir smegenis, sušvelnina stresų poveikį;
  • turi daug kitų gydomųjų savybių.

Salierus galima valgyti žalius ar troškintus, keptus ir pan.

Remtasi įvairiais šaltiniais.

Nors smegenys sveria tik 2% jūsų kūno masės, jos suteikia organizmui 20% reikalingos energijos.

Raktas į sveikas smegenis ir gerą jų veiklą yra teisingai parinkta mityba
  • Riešutai. O labiausiai, graikiniai riešutai! Tyrimai rodo, kad net nedidelis kiekis graikinių riešutų kasdieniame racione stabdo smegenų senėjimo procesą, gerina motoriką, atmintį, padeda mokantis. Jie turi antioksidacinių savybių.
  • Morkos! Jos ne tik gerina regėjimą, bet yra ir puikus smegenų kuras, turintis luteolino, kuris padeda atminčiai. Luteolino taip pat yra salieruose, paprikose ir alyvuogių aliejuje.
  • Uogos! Tai super vaisiai, turtingi antioksidantų ir vitaminų. Padeda pažeistoms smegenų ląstelėms ir suaktyvina jas. Mėlynės, braškės, avietės, gervuogės.
  • Žuvis. Omega-3, vitamino B12 šaltinis. Atlikti tyrimai parodė, kad teisingas riebalų derinys skatina medžiagų apykaitos procesus, kurie suteikia energijos smegenims, padeda pagerinti kognityvinius gebėjimus ir saugo nuo smegenų ligų.
  • Kava ir arbata. Kava galėtų būti taikomas ateityje kaip terapinis gydymas žmonėms su degeneracinėmis ligomis, tokiomis kaip Parkinsonas ir Alzheimeris. Naujausios studijos su pelėmis (ačiū!) parodė Alzheimerio ligos lėtėjimo arba progresavimo sustojimo požymius. Jei mėgstate arbatą, puiku! Tyrimai parodė, kad geriančiųjų arbatą atlikti atminties testų rezultatai yra geresni, nei negeriančių jos. Su saiku!
  • Juodasis šokoladas. Parkinsono liga sukelia laipsnišką nervinių ląstelių nykimą ir dopamino lygio mažėjimą. Kakava esanti juodajame šokolade turi phenylethylamino, kuris padeda padidinti dopamino išsiskyrimą. Bet su saiku!

Šaltinis: www.parkinsonslife.eu

Kofeinas

Tyrimai rodo, kofeinas turi neuroprotekcinių galių. Geriausias efektas gali būti gaunamas iš kofeino ir kitų medžiagų, aptinkamų vaškiniame kavos pupelių apdangale, derinio. Tačiau neatmetama, kad svarbų vaidmenį gali vaidinti ir kiti kavos komponentai. Tokiu būdu, aktualiu klausimu tampa pupelių rūšis, kur kavos pupelės užaugo, kaip jos buvo surinktos ir skrudintos, galiausiai, kokiu būdų išvirta kava.

Kofeinas (kava, arbata, tamsus šokoladas) padidina produktyvumą ir didina dopamino lygį. Tad jei mėgstate kavą, prašom, bet ne daugiau 2-3 puodelių per dieną. Nereikėtų vartoti ir didelio kiekio juodojo šokolado.

Kavą rekomenduoja ne tik kai kurie gydytojai, bet ir sergantieji. Kai kurie sakosi pastebėję, kad kava padeda suaktyvinti vaistų veikimą, bet tai gali būti labai individualu.

Yra tyrimų, teigiančių, kad su neurodegeneracija kovoti gali ir kava be kofeino.

Bet yra ir tyrimas neigiantis kofeino poveikį stabdant jau prasidėjusią Parkinsono ligą. Tai reikštų, kad kofeinas tik prevencinė priemonė nuo ligos.

Jeigu gydytojas nepatarė nevartoti alkoholio, nedidelis kiekis nekenkia. Tik nevartokite tuo pačiu metu vaistų! Ir jokiu būdu neužgerkite vaistų alkoholiu!

Alkoholio poveikis gali būti įvairus. Kai kuriems sergantiesiems alkoholis suaktyvina levodopos sukeliamus šalutinius poveikius, pavyzdžiui, atsiranda galvos svaigimas, atsiranda ar padidėja mieguistumas, apsunksta susikaupimas, mąstymas.

Priimta manyti, kad alkoholis atpalaiduoja, bet kai kurie sergantieji prisipažįsta, kad juos alkoholis veikia priešingai – dar labiau sukausto. Tad būkite dėmesingi savo kūnui ir elkitės atsakingai!

Viduržemio jūros dieta

Puikiai subalansuotos ir visavertės mitybos pavyzdys. Ji yra pripažinta visame pasaulyje: 2010 metais UNESCO ją pripažino kultūriniu paveldu Italijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Maroke. Pripažinta, kad ši dieta remiasi kertinėmis, giliomis tradicijomis, kurios ir sudaro šios dietos mitybos planą. Viduržemio virtuvėje nėra „blogųjų“ riebalų, ji gausi „geraisiais“ polinesočiaisiais ir mononesočiaisiais riebalais.

KETO dieta

Ilgą laiką viduržemio jūros dieta buvo minima kaip tinkamiausia sergantiesiems Parkinsono liga. Pastaruoju metu dažnai girdime apie kitą dietą (tiksliau, mitybos principus) – KETO dietą, kurios gerais rezultatais – lengvinančiais Parkinsono ligos simptomus – jau dalinasi ir sergantieji.

Vienas galimų KETO dietos neigiamų aspektų – dėl šios mitybos principų, t.y. suvartojamų angliavandenių kiekio mažinimas, gali prasidėti dehidratacija. Angliavandeniai daugiau pasisavina ir sulaiko organizme vandens, nei baltymai ar riebalai. Todėl, sumažinus angliavandenių, atsiranda dažnesnis noras šlapintis, o to pasekmė – skysčių trūkumas. Šaltinis: lrytas.lt

Kai kam tinka protarpinis badavimas. Kažkas vieną dieną per savaitę daro iškrovą, leidžia organizmui išsivalyti. Kiekvienas žmogus atranda kažką tinkamo sau. Svarbu – išbandyti.

Svarbu – išlaikyti optimalų kūno svorį.  Viršsvoris apsunkins judėjimą. Nepakankamas svoris taip pat gali turėti neigiamos įtakos jūsų sveikatai – gali būti ženklu, kad organizmas negauna pakankamai naudingų medžiagų.

Stenkitės išlaikyti sveiką savo kūno svorį.

…arba disfagija

Ilgainiui daugeliui sergančiųjų atsiranda maisto nurijimo problemų. Apie tai būtina pasakyti gydytojui. Atsiradus rijimo problemoms svarbu:

  • valgyti minkštesnį maistą;
  • valgyti mažesniais kąsniais;
  • valgyti po mažiau, bet dažniau.

Nors vienas iš Parkinsono ligos simptomų yra padidėjęs seilėtekis, atsiradusios rijimo problemoms gali būti dėl nepakankamo seilėtekio. Seilėtekį gali suaktyvinti ir maisto rijimą palengvinti:

  • rūgštūs produktai, pavyzdžiui, citrina;
  • kramtomosios gumos kramtymas.

Daug sergančiųjų skundžiasi vaistų sukeliamu pykinimu

Kad išvengtumėte pykinimo gerkite šaltą vandenį; jeigu pykina iš ryto, suvalgykite sūrio gabaliuką ar liesos mėsos, tiks ir sausainis. Paieškokite kažko jums tinkamo.

Nuo pykinimo gali padėti ramunėlių arbata, vanduo su citrina, į pėdas ar sprandą įtrinti 1-2 lašai pipirmėčių eterinio aliejaus.

Vaistai nuo pykinimo nerekomenduojami vartoti ilgiau nei 2 savaites, nes jie blokuoja smegenyse dopamino receptorius ir gali pabloginti Parkinsono ligos simptomus. Iš sergančiųjų patirties: „Suleido man ampulę nuo pykinimo, tik vieną, o parkinsono vaistai neveikė dvi savaites.“

Kaip susidoroja su pykinimu sergantieji, informacijos rasite sergančiųjų surinktuose patarimuose.

Svarbiausia, negerti antacidinių (virškinimo sutrikimams), skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų kartu su PL vaistais – blogėja PL vaistų įsisavinimas.


Prieš pradėdami bet kokius drastiškus mitybos pakeitimus, visada pasitarkite su gydytoju, jei reikia, ir su keliais, t.y. ir kitų gretutinių ligų specialistais, mitybos specialistu (tik, deja, ne visi jie susipažinę su PL ypatumais).

Dar šiek tiek pasiskaitymui: www.15min.ltwww.lrt.ltwww.delfi.lt Tik atminkite, viskas su saiku ir protu!


Parkinsono ligai dažniausiai būdingas yra ramybės tremoras, kuris liaujasi atliekant veiksmą. Tad lyg ir neturėtų būti problemos pavalgyti, tačiau kai kuriems sergantiesiems ji egzistuoja.

Šiuo metu žinome apie du gamintojus, siūlančius tremorui pritaikytus stalo įrankius:

  • Lift Labs of Verily Life Sciences LLC (Liftware). Produktai į Lietuvą nesiunčiami, deja.
  • Gyenno Technologies CO., LTD. Stalo įrankius galima įsigyti e. parduotuvėje Amazon (gal būna pasiūlymų ir kitose; paieška: GYENNO Parkinson Spoon). Rekomenduojame skaityti pirkusiųjų atsiliepimus.

Prieš įsigyjant, rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju – labai svarbu atsižvelgti į tremoro pobūdį ir sunkumo laipsnį, ką patvirtina ir 2019 m. paskelbto tyrimo duomenys.

Techninės pagalbos neįgaliesiems centras prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos yra įtraukęs Gyeno Technologies CO., LTD. stalo įrankius į TPP priemonių elektroninį katalogą.

2021 m. sausis