| |

Parkinsono ligos simbolis pristatytas parodoje

Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodas skelbia oficialią tulpių žydėjimo savaitę ir ją pradeda tulpėms skirta paroda „Tulpės gamtoje, buityje ir mene“.

Parodos sumanytoja – sodo tulpių kolekcijos kuratorė Rita Maršelienė sakosi tulpių motyvus reginti visur: „Nuo geležinkelio stoties lubų puošybos, iki knygų skirtukų, užsienio šalių piniginių banknotų ar organizacijų logotipų – tulpės yra vienas populiariausių mus supančių motyvų, tik galbūt ne visada tai pastebime“.

Tulpę – pasaulinį Parkinsono ligos simbolį parodoje pristatė ir Lietuvos Parkinsono ligos draugiją atstovaujanti Kauno apskrities Parkinsono draugija. Parodos lankytojai supažindinami su Parkinsono ligos simboliu tapusia tulpe, Lietuvos Parkinsono ligos draugija ir Kauno apskrities Parkinsono draugijos veikla.

Pristatymas_botanikos_sode

Autentiški menininkių darbai

Šiaulietė juvelyrė Aistė Navasaitienė dailias tulpytes kuria jau kuris laikas. Labiausiai ją žavi emalio technika – savo nenuspėjamumu, itin plačiomis galimybėmis, trapumo bei tvirtumo derme ir paslaptingu grožiu. Po kūrybiniu ženklu „Aiste Jewelry“ dirbanti juvelyrė orientuojasi į gamtos organines formas, perteiktas metalo medžiaga bei spalvingomis emalėmis. „Trumpalaikį žydėjimo procesą savo kūriniuose sustabdau amžinai ir leidžiu juo mėgautis, grožėtis ir puoštis. Šaltas metalas ir spalvotas stiklas virsta gležnu ir jautriu kūriniu, kuris taip dera žydinčiai moteriai,“ – apie savo kūrinius pasakoja Aistė Navasaitienė.

Papuošalus ir dizaino elementus parodoje pristato kaunietė menininkė, stiklo gaminių dizainerė Ieva Šidlauskienė. „Mane visada žavėjo stiklo daugiapusiškumas. Tai sudėtinga medžiaga, labai trapi, bet kartu ir tvirta, karšta ir šalta. Peršviečiama, lengva, skulptūriška. Lengvai nepasiduoda, reikia prisijaukinti. Įkvėpimo semiuosi iš tapybos, skulptūros, architektūros. Įkvėpimo šaltinis – kelionės. Stengiuosi įžvelgti stebuklą mažuose dalykuose,” – sako ji.

Tulpės pašto ženkluose ir atvirukuose

Tulpės – vienos populiariausių gėlių, kurias „natūralistiškai“, o kai kada ir simboliškai vaizduoja įvairiausių valstybių paštai, leisdami įvairią filatelinę produkciją. Išleidžiama ir nemaža spalvingų atvirukų su tulpėmis.

Prof. Liudo Mažylio, Antano Burkaus, Vitalijos Petrauskaitės ir dr. Astos Malakauskienės parodoje eksponuojami pašto ženklai, paštu siųsti vokai bei atvirukai, taip pat ženklinti vokai bei atvirukai, blokai bei mažieji lapeliai su įvairių veislių, spalvų bei atspalvių tulpėmis. Seniausias – tarpukario atvirukas su įvairiaspalvių tulpių laukais Olandijoje, siųstas į Kauną.

Parodoje atstovaujama atskira, jau primirštama kolekcionavimo sritis – sveikinimo telegramų blankai. Sovietmečiu buvo gana populiari pašto paslauga: sveikinantysis galėjo parinkti spalvingą blanką telegramai (tie blankai buvo standartiniai visuose SSRS telegrafo punktuose), ir sveikinamajam paštininkas atnešdavo telegramą, įklijuotą į lygiai tokį patį blanką. Tulpės buvo iš tiesų populiarus tokių blankų motyvas.

Be minėtų valstybių, ekspozicijoje pateikiama Izraelio, JAV, Paragvajaus, Vokietijos, Lenkijos, Vengrijos, Šveicarijos, Lietuvos filatelinė bei filokartinė produkcija.

Tulpių paroda VDU Kauno botanikos sode veiks visą mėnesį iki gegužės 31 d.

Šaltinis: www.botanika.vdu.lt