Istorija. LPLD renginių archyvas

2018 metų balandžio 21 dieną Lietuvos Parkinsono ligos draugija pakvietė savo narius
į konferenciją visiems aktualia tema – reabilitacija

Lietuvos Edukologijos universiteto II rūmuose susirinko sergantieji ir juos globojantys šeimos nariai iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Telšių, Jurbarko regionų. Džiaugėmės salėje matydami nepažįstamus žmones, kuriems aktuali informacija apie Parkinsono ligą, reabilitaciją ir kurie atvyko net ir iš kitų miestų, kad sužinotų kaip padėti savo sergančiam artimajam. Susirinkusieji išgirdo daug įdomios ir naudingos informacijos.

Savo žiniomis dalinosi profesorius Aleksandras Kriščiūnas, fizioterapinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, kardiologas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras. Profesorius paaiškino, kad reabilitacija yra fokusuojama į pacientą, o ne į atskirą gydymo metodą ir čia dirba didelė komanda – tai ir fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, ir kineziterapeutas, ergoterapeutas, logoterapeutas, psichologas, socialinis darbuotojas, slaugytojai, kiti specialistai, ligonio šeimos nariai ir be abejo pats ligonis. Prof. A. Kriščiūnas papasakojo, kokie kineziterapijos ir ergoterapijos pratimai svarbūs sergantiesiems Parkinsono liga, kokie mažina drebėjimą, kaip padėti sau atsistoti nuo kėdės, nuo autobuso sėdynės, nuo žemės, nukritus, kaip mažinti ėjimo sutrikimus, sustingimą, diskinezijas, kaip spręsti rijimo problemas. Pabrėžė intelektinės stimuliacijos, reguliarių fizinių pratimų, socialinio aktyvumo, mitybos, vitaminų svarbą sergantiems neurodegeneracinėmis ligomis. Profesorius išvardino net 50 priežasčių, dėl ko svarbu būti fiziškai aktyviems. Štai tik keletas jų: pagerėja gebėjimas mokytis, padidėja savigarba, skatinamas mąstymas, stiprinama imuninė sistema, pagerėja miegas, sustiprėja raumenys, pagerėja sąnarių būklė, atsiranda laimės jausmas ir t.t. A. Kriščiūnas akcentavo ir atminties lavinimos svarbą, rekomendavo spręsti loginius uždavinius, kryžiažodžius, skaityti, o dar svarbiau – atpasakoti skaitytą turinį, mokytis eilėraščių, lavinti dėmesingumą, dainuoti, muzikuoti ir niekada nesakyti: „Aš per senas mokytis ko nors naujo“, „Aš niekam nebetinku“ ir pan.

„Tačiau viską reikia daryti racionaliai”, – ne kartą pabrėžė prof. Aleksandras Kriščiūnas.


Apie reabilitaciją reglamentuojančius įstatymus, problemas ir numatomus pakeitimus kalbėjo SAM Slaugos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Biekšienė.

Lietuvoje yra apie 120 valstybinių ir privačių ambulatorinę ir stacionarinę medicininę reabilitaciją teikiančių įstaigų. Stacionarinė medicininė reabilitacija suaugusiems teikiama 43 įstaigose.

Turintiems klausimų ar siūlymų dėl reabilitacijos, R. Biekšienė pateikė savo tel. nr. 8 5 266 1475.


Santaros klinikos gydytoja neurologė Neringa Tutlienė pristatė Klinikoje veikiantį Parkinsono ligos kabinetą, jo darbą ir jame dirbančius gydytojus. Užsiregistruoti pas Parkinsono ligos kabineto gydytojas – N. Tutlienę, R. Kaladytę-Lokominienę ir J. Guk – galima Santaros klinikos registratūros telefonu arba per www.sergu.lt.


Kauno kolegijos Medicinos fakulteto doc. dr. Viktorija Piščalkienė papasakojo apie vykdytą Kolegijos projektą, skirtą sergantiesiems Parkinsono liga, ir glaudų bendradarbiavimą su Kauno apskrities Parkinsono draugijos nariais, kartu vykdytas veiklas, užsiėmimus, projekto pristatymą Čikagoje, JAV, bei Suomijoje vykusiose konferencijose, išleistą knygelę „Kaip gyventi sergant Parkinsono liga? Metodiniai patarimai sergantiems Parkinsono liga, jų artimiesiems ir sveikatos priežiūros bei socialinio darbo specialistams“ bei 2018 metų kalendorių su patarimais sergantiesiems Parkinsono liga.


Abromiškių reabilitacijos ligoninės fizinės ir medicininės reabilitacijos gydytojas neurologas Mindaugas Šocas – dalyvaujantis Lietuvos Parkinsono ligos draugijos veikloje nuo pat Draugijos sukūrimo – prisiminė kai kuriuos Draugijos istorijos faktus, svajones ir norus tų, kurie kūrė Draugiją, papasakojo apie Abromiškių reabilitacijos ligoninės darbą, teikiamas sergantiesiems Parkinsono liga aktualias reabilitacijos paslaugas ir atsidavusius specialistus.


Sveikatos centro „Energetikas“ vyr. kineziterapeutė Ieva Piežaitė pristatė atstovaujamą reabilitacijos įstaigą, papasakojo apie čia atliekamas reabilitacijos procedūras, o per pertraukėlę pravedė mankštą susirinkusiesiems, kad visi pajudėtų ir nesustingtų nuo sėdėjimo.


parkinsonas.lt/renginiu-archyvas/(atsidaro naujame naršyklės skirtuke)

MB „Fidens“ atstovai Andrius Juknevičius ir Edvinas Litvinas pristatė Vilim Ball kamuoliuką, skirtą rankų drebėjimui mažinti. Tai nėra gydomoji priemonė, kuri visiškai pašalintų ligos simptomus. Kamuoliuko liekamoji poveikio trukmė svyruoja nuo 15 min. iki 4 val. ir jis sumažina rankų drebėjimą vidutiniškai apie 50 %, bet kiekvienu atveju poveikis yra individualus. MB „Fidens“ Vilim Ball kainą ir daugiau informacijos rasite svetainėje www.vilim.lt.


Visuotinis narių susirinkimas.

Draugijos pirmininkė Vaineta Valeikienė pateikė 2016-2017 metų Draugijos veiklos ir finansinę ataskaitą.

Draugijos pirmininko rinkimai.
Rolandas Čėsna išrinktas vienbalsiai.
Iš R. Čėsnos prisistatymo:
53 metai. Vedęs. Parkinsono liga serga ~ 20 metų. 2012 metais atlikta GSS operacija, po kurios vėl džiaugiasi pilnaverčiu gyvenimu.

Išrinkti Draugijos tarybos nariai.
Išrinkti Revizijos komisijos nariai.

Kitos konferencijos organizavimo teisė suteikta LPLD Panevėžio skyriui. (Konferencija Panevėžyje neįvyko dėl 2020 m. prasidėjusios pandemijos ir paskelbtų apribjimų.)

Už nuotraukas dėkojame Šiaulių Parkinsono draugijos nariui Rimtautui Gendvilui.

VšĮ „Tėviškės alkas“ ir Lietuvių etninės kultūros draugijos žinių bei gyvenimo būdo internetinėje erdvėje.

JAV lietuvių laikraštis „Čikagos aidas“, Nr. 1038, p. 54.

Dėkojame Povilui Šimkavičiui, Lietuvos žurnalistų sąjungos nariui.

2017 metų balandžio 8-ąją LPLD Valdyba pakvietė Draugijos narius į Vilnių paminėti Lietuvos Parkinsono ligos draugijos dvidešimtmetį: prisiminti Draugijos istoriją, nusipelniusius jai žmones, pasidžiaugti aktyvia Draugijos savitarpio paramos grupių (skyrių) regionuose veikla, išgirsti sveikinimus, susitikti su svečiais iš Estijos Parkinsono ligos draugijos.

Renginys pradėtas gražiu Draugijos menininko akordu – prie fortepijono sėdęs Draugijos narys Zinas Kazėnas trapiais muzikos garsais sukvietė visus susirinkusius į šventę. Bet šio nuostabaus menininko dėka pavasarinė šventinė nuotaika besirenkančius aplankė dar anksčiau – juos pasitiko menininko sukurtos į renginį lydinčios rodyklės ir renginio dalyvių kortelės, kurių kiekvienos antroje pusėje buvo dar ir po Z. Kazėno sukurtą skirtingą tapybos miniatiūrą.

Radijo diktorius, žurnalistas, spaudos apžvalgininkas, skaitovas Juozas Šalkauskas, vedęs šventinę Konferenciją, pasveikino visus susirinkusiuosius ir pakvietė Vilniaus Parkinsono draugijos pirmininką Kęstutį Čapkauską priminti visiems Draugijos istoriją – prasidėjusią anksčiau nei 1997 m. balandžio 5-ąją įvykęs steigiamasis Draugijos susirinkimas, ir ypatingai svarbius Draugijai žmones: a.a. doc. Vytautą Mildažį, a.a. Dr. (HP), profesorių Valmantą Budrį, a.a. Draugijos pirmininkę Adelę Jarušaitienę, a.a. choreografą, Draugijos Kaišiadorių skyriaus pirmininką Stanislovą Vaitkevičių, Vilniaus Parkinsono draugijos garbės pirmininką Algirdą Vaičiulį, buvusią ilgametę Lietuvos Parkinsono ligos draugijos pirmininkės pavaduotoją ir Šiaulių Parkinsono draugijos pirmininkę Rasmą Zlatkuvienę, Abromiškių reabilitacijos ligoninės gydytoją reabilitologą Mindaugą Šocą, med. m. dr. Draugijos pirmininkę Vainetą Valeikienę, pavaduotoją Angelę Gurklytę-Razmienę ir daugybę kitų asmenybių.

Gausiai susirinkusius Draugijos narius pasveikino Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė; Lietuvos neurologų asociacijos valdybos narė ir Vilniaus krašto neurologų draugijos pirmininkė, VU ligoninės Santariškių klinikų konsultacinės poliklinikos Parkinsono ligos kabineto gyd. Rūta Kaladytė Lokominienė, VšĮ „Inkocentras“ direktorė Jurga Misevičienė, Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos apsaugos departamento Bendrosios medicinos pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė Anžela Slušnienė, Akmenės krašto Parkinsono bendrijos pirmininkė Danutė Rudienė su nuostabiais rankų darbo suvenyrais ir pavasariu alsuojančiomis puokštėm, Draugijos Telšių skyriaus atstovas Anicetas Šilgalis su naujausiomis savo eilėmis, Estijos Parkinsono ligos draugijos atstovai – sergantieji Parkinsono liga ir medikai – su muzika, eilėmis, atminimo dovanėlėmis ir daugybe šiltų, supratimo kupinų žodžių sergantiesiems.

Gerbiamas Juozas Šalkauskas perskaitė sunkiai sergančios ir negalėjusios atvykti šiaulietės Rasmos Zlatkuvienės atsiųstą sveikinimą artėjančios Pasaulinės Parkinsono ligos dienos proga:

Visi susirinkusieji buvo pakviesti bendrai nuotraukai, skirtai Pasaulinei akcijai #UniteForParkinsons, kad suvienyti sergančiuosius Parkinsono liga, jų šeimų narius, medikus, slaugytojos, globėjus ir, minint Pasaulinės Parkinsono ligos dienos 200 metų sukaktį, pasakyti pasauliui, kad 200 metų be gydymo yra per ilgai.

Po trumpos pertraukėlės Sveikatos apsaugos ministerijos apdovanojimais pagerbti Draugijos pirmininkė Vaineta Valeikienė, Vilniaus Parkinsono draugijos garbės pirmininkas Algirdas Vaičiulis, gydytojas reabilitologas Mindaugas Šocas, o gerbiamo Zino Kazėno sukurtais meniškais Lietuvos Parkinsono ligos draugijos Padėkos raštais – virš pusšimčio Draugijos narių, prisidėjusių prie Draugijos veiklos, medikų ir sergantiesiems Parkinsono liga neabejingų žmonių.

Šiaulių Parkinsono draugijos pirmininkė Zita Vaidilienė, Vilniaus Parkinsono draugijos pirmininkas Kęstutis Čapkauskas, Kauno apskrities Parkinsono draugijos pirmininkas Vaclovas Tunaitis kartu su Kauno apskrities Parkinsono draugijos tarybos nare Brigita Kimbriene pristatė savo skyrių veiklą. Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Slaugos katedros doc. dr. Viktorija Piščalkienė trumpai pristatė kartu su Kauno apskrities Parkinsono draugija vykdomą projektą, skirtą Parkinsono liga sergančių asmenų gyvenimo kokybės gerinimui fiziniu ir psichosocialiniu požiūriu.

LPLD atstovaujančiai Draugijos pirmininkės pavaduotojai Angelei Gurklytei-Razmienei įteiktos dėkingumo ir atminimo dovanos.

O renginio pabaigą nuskaidrino dar vienas skambus akordas – Lietuvos nacionalinio operos ir baleto ir Kauno muzikinio teatrų solistas, Lietuvos muzikų sąjungos narys bei daugelio tarptautinių konkursų laureatas Liudas Mikalauskas itin šiltai pabendravo su susirinkusiaisiais, įtraukė publiką į savo pasirodymą, kviesdamas dainuoti kartu.

Šventinio renginio organizatoriai nuoširdžiai dėkoja šventės dalyviams ir svečiams. O dalyviai dėkoja organizatoriams už gražų šventinį renginį. AČIŪ!

Labai džiugu, kad prie šventės organizavimo aktyviai prisijungė ir sergančiųjų šeimos nariai. Dėkojame Pauliui Gurkliui.

Dėkojame už nuotraukas fotografui Povilui Šimkavičiui.

Kauno apskrities Parkinsono draugijai:

Vilniaus Parkinsono draugijos vardu dėkoju už organizuotą konferenciją pasaulinei Parkinsono ligos dienai paminėti. Džiaugėmės nuo pat atvykimo į konferenciją – registracijos metu, įsibėgėjus konferencijai ar tiesiog kylant klausimams maloniai padėjo savanoriai. Pranešėjai dalinosi informatyviais aktualių temų pristatymais, o kineziterapeutės pravedė šaunią mankštą. Džiaugiamės galėję sudalyvauti konferencijoje: nors pavargome per įspūdžių kupiną dieną, tačiau į Vilnių išvykome su šypsenomis veide.

Kęstutis Čapkauskas, Vilniaus Parkinsono draugijos pirmininkas

Konferencijos organizatoriai dėkoja Vilniaus Parkinsono draugijai už dalyvavimą ir malonius atsiliepimus ir primena, kad simbolinė pereinamoji tulpelė iškeliavo į Vilnių. Kitas susitikimas Lietuvos Parkinsono ligos draugijos konferencijoje Vilniuje.

Vėjuotą ir vėsų balandžio 16-osios rytą į mišias Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilikoje rinkosi Lietuvos Parkinsono ligos draugijos organizuojamos konferencijos dalyviai. Po mišių virš 150 žmonių – Draugijos narių ir žmonių sergančių Parkinsono liga, juos lydinčių artimųjų ir svečių – susibūrė Bazilikos konferencijų salėje, kur juos pasitiko sušildančios jauno muziko, vokalisto, elektroninės muzikos prodiuserio Modesto Kapustinsko švelnios ir lengvos natos – skambančios improvizacijos, jo pirštams liečiant balto fortepijono klavišus.

Aš mielai prisidėsiu prie gerų darbų.“ Toks buvo Modesto atsakymas, kai keletą savaičių iki konferencijos paklausėme jo, ar nesutiktų paskambinti fortepijonu. „Džiaugsiuosi galėdamas kažkuo pasidalinti,“ – rašė pakviestas skaityti pranešimą med. m. dr. Dainius Butvilas. „Mielai dalyvausiu ir pasidalinsiu žiniomis,“ – sakė profesorius Kęstutis Petrikonis. „Labai šaunu būtų atvažiuoti ir papasakoti apie naujas kineziterapijos technologijas Parkinsono ligos gydymui,“ – atsakė į pasiūlymą iš Šiaulių atvykusi lektorė Indrė Skirmantaitė. Dar kartą dėkojame visiems, kurie geranoriškai ir nuoširdžiai prisidėjo, kad konferencija būtų įdomi, informatyvi ir naudinga.

Dėkojame visiems susidomėjusiems konferencija ir gausiai susirinkusiems paklausyti pranešimų apie tradicinio Parkinsono ligos gydymo naujoves ir rekomendacijas sergantiesiems, kineziterapijos bei netradicinės ir alternatyviosios medicinos naudą ir galimybes.

LSMU ligoninės Kauno klinikos gyd. neurologas prof. Kęstutis Petrikonis dar kartą priminė, kas gi tai yra Parkinsono liga, kas ją gali sąlygoti, kokie procesai vyksta ir kokius ji sukelia pakitimus. Profesorius atkreipė dėmesį į tai, kad Parkinsono liga – tai viso organizmo  liga, kuri apima ir širdies bei kraujagyslių sistemą, virškinimo sistemą, šlapinimosi ir lytinę sistemą, taip pat regos, uoslės pokyčius, miego sutrikimus, pažintinių funkcijų blogėjimą, padidėjusį prakaitavimą, odos bėrimus, depresijos ir nerimo pasireiškimą, skausmus.

Kalbėta apie gydymo galimybes: taikomą medikamentinį gydymą, chirurginį, reabilitacijos svarbą – kineziterapijos, kalbos terapijos, psichologinės pagalbos. Didelį dėmesį gydytojas skyrė mitybai ir būtinoms medžiagoms bei vitaminams sergančiojo Parkinsono liga organizmui. K. Petrikonis – gydytojas neurologas – pasisakė už tradicinės ir pasirinktos netradicinės ar alternatyvios medicinos – tai galėtų būti akupunktūra, masažas, muzikos, šokių terapija, Pilates, Shiatsu, TaiChi, joga, meditacija ir kita technika, vaistažolės, aromaterapija – derinimą sergant Parkinsono liga.

Po pranešimo profesorius sulaukė gausybės klausimų: vieni klausė drąsiai, kiti siuntė klausimus surašę ant lapelių, dar kiti, sulaukę pertraukėlės, būrėsi aplink gydytoją.


Energingą ir skambų Kęstučio Petrikonio balsą salėje pakeitė ramus Šiaulių valstybinės kolegijos Reabilitacijos katedros lektorės Indrės Skirmantaitės balsas. Tačiau kineziterapijos specialistė kalbėjo įtikinamai. Susirinkusieji įdėmiai klausėsi apie mankštos, judėjimo būtinybę žmogui, sergančiajam. Lektorė sakė: Nėra tokių vaistų, kurie pakeistų judesį, o judesys gali pakeisti daugumą vaistų…” Taip pat priminė, kad daugeliui žmonių, sergančių Parkinsono liga, reikia plataus reabilitacijos taikymo, nes sergantieji susiduria su problemomis, kurios nėra pilnai kontroliuojamos vaistais: pusiausvyros ir mobilumo, kasdieninės veiklos sutrikimai, pažinimo, kalbos, miego sutrikimai, disfagija, depresija, nuovargis. Priminė apie diafragminio kvėpavimo būtinumą. I. Skirmantaitė pristatė naujas reabilitacijos technologijas – virtualios realybės metodą WII- FIT.

Lektorė Indrė Skirmantaitė ypač nuoširdžiai džiaugėsi, kai iškart po jos pranešimo, per trumpą pertraukėlę tarp pranešimų šaunios Kauno apskrities Parkinsono draugijos narės pakvietė visus keletą minučių pajudėti. Lauros, LSU kineziterapijos magistrantės, energija išjudino visus norinčius pasimankštinti. Kas sėdėdamas, kas stovėdamas sekė nurodymus ir kartojo rodomus pratimus. Išsijudinus ir apšilus, Ugnės, LSMU bakalauro studijų studentės, ramybė perkėlė visus į lengvą ir plastišką TaiChi atmosferą. Abejingų nebuvo – nors kai kurie tik iš šalies stebėjo salėje vykstantį veiksmą, kuris tikrai džiugino akį, prie besimankštinančių Draugijos narių jungėsi ir konferencijos svečiai, ir savanoriai.


2016 m. Kauno konferencija. V. T. Gudavičienė

Pajudėjus ir pramankštinus apstingusį nuo sėdėjimo kūną, visi vėl susikaupė įdomiam Homeopatijos ir homotoksikologijos asociacijos prezidentės med. m. dr. Virginijos T. Gudavičienės pranešimui. Daktarė priminė medicinos tėvo Hipokrato žodžius: „Kas nori likti stiprus, sveikas ir jaunas, turi būti saikingas, mankštinti kūną, kvėpuoti grynu oru.“ Kalbėta apie gryno oro, tinkamos mitybos, aktyvumo ir atitinkamo pasyvumo, miego ir būdravimo, ekskrecijos ir sekrecijos, psichohigienos ir emocijų svarbą. V.T. Gudavičienė apžvelgė egzistuojančias įvairias homotoksinų rūšis ir kalbėjo apie natūralius gydymo metodus, kvėpavimo terapiją ir vaistinius augalus bei priminė vandens svarbą žmogaus organizmui, ir ne tik kalbėjo, bet ir savo pavyzdžiu tai parodė.


2016 m. Kauno konferencija. Dainius Butvilas

Klausantis LSMU Medicinos akademijos Rytų medicinos studijų lektoriaus med. m. dr. Dainiaus Butvilo, visus užvaldė ramybė sklindanti nuo pranešėjo. Buvo panašu, kad salėje esantys žmonės pasinėrė į meditaciją. Daktaras tarsi perkėlė visus į Rytų kultūrą. Jis kalbėjo apie fizinį išsekimą ir neigiamų emocijų poveikį žmogui. Emocija (lot. e-movere) reiškia judėti į išorę. Kitaip tariant, tai bet koks proto pojūtis, reiškiantis baimę, džiaugsmą, viltį, nuostabą, troškimą, bjaurėjimąsi, skausmą ir t.t. Tačiau pyktis, liūdesys, nerimavimas, baimė yra būdingi bet kuriam žmogui, bet tai neveda prie disharmonijos. Emocijos tampa ligų priežastimi tuomet, kuomet yra ilgai trunkančios arba labai intensyvios. Kinų medicinoje emocijos yra nedaloma vidaus organų funkcijos dalis ir gali būti tiesioginė ligos priežastis. Kitaip tariant, emocijos tampa ligų priežastimi tuomet, kuomet jos užvaldo mus, užvaldo protą ir priverčia kentėti.

Dainius Butvilas visiems susirinkusiems priminė Motinos Terezės žodžius: „8 valandos miegui, 8 valandos darbui ir 8 valandos linksmybėms.“


Visuotinis narių susirinkimas.

Draugijos pirmininkė Vaineta Valeikienė pateikė 2014-2015 metų Draugijos veiklos ir finansinę ataskaitą.

Draugijos pirmininko rinkimai.
Vainetos Valeikienės pirmininkavimas pratęstas dar vienai kadencijai. Išrinkta vienbalsiai.

Išrinkti Draugijos tarybos nariai.
Išrinkti Revizijos komisijos nariai.

Kitos konferencijos organizavimo teisė suteikta Vilniaus Parkinsono draugijai.


Konferencijos organizatoriai padėkojo pranešėjams, svečiams, rėmėjams. Draugijos pirmininkė Vaineta Valeikienė padėkojo Rasmai Zlatkuvienei bei Algirdui ir Lilijai Vaičiuliams už nuoširdų ir pasiaukojamą darbą Lietuvos Parkinsono ligos draugijoje, už rūpestį likimo draugais; Zitai Vaidilienei, Šiaulių Parkinsono draugijos pirmininkei, už puikiai organizuojamą visapusišką Šiaulių Parkinsono draugijos veiklą, rūpestį žmonėmis; Marytei Vengrienei, Panevėžio skyriaus pirmininkei, už atvirumą – pasidalinta savo ligos istorija su likimo draugais, už pareigingumą ir atsakingumą vykdant skyriaus pirmininkės pareigas; Nijolei Marijai Valančienei, buvusiai Lietuvos Džeimso Parkinsono draugijos Jurbarko skyraus pirmininkei, už nuostabią dieną Smalininkuose 2015 metų birželio 27-ąją, už turiningą programą, už neišdildomus įspūdžius; Angelei Gurklytei-Razmienei, Lietuvos Parkinsono ligos draugijos pirmininkės pavaduotojai, už rūpestį Draugijos žmonėmis ir kruopštumą atliekant savo pareigas; Konferencijos organizatoriams – Kauno apskrities Parkinsono draugijos pirmininkui Vaclovui Tunaičiui.

Šiaulių Parkinsono draugijos pirmininkė Zita Vaidilienė visus buvusius salėje apdovanojo Šiaulių Parkinsono draugijos narių pagamintomis širdelėmis.

IMG_8660_1
IMG_8966

Kauno apskrities Parkinsono draugija atsidėkodama Draugijos pirmininkei Vainetai Valeikienei padovanojo Draugijos narės muzikės, tapytojos Janinos Bakšienės knygą „Gyvenimo nuotrupos“. Gaila, kad Janiną nugalėjo nuovargis ir ji anksčiau paliko konferencijų salę.

Pasibaigus konferencijai ir saulė dangumi ritinėjos… Konferencijos dalyviai pasikėlė į Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilikos terasą pirma pavasario šiluma pasidžiaugti ir miesto panorama pasigėrėti.

Visų Lietuvos Parkinsono ligos draugijos narių, dalyvavusių įspūdingame renginyje Smalininkuose, vardu dėkoju pagrindiniams renginio organizatoriams:
LPLD Jurbarko skyriaus pirmininkei Nijolei Marijai VALANČIENEI ir skyriaus nariams: Gerchardui  ir Vidai ENDRIULAIČIAMS – už gražią iniciatyvą, širdingą priėmimą, puikią organizaciją.

Dėkojame Smalininkų miestelio gyventojams, prisidėjusiems prie šio renginio organizavimo. Šventės dalyviai visur jautė jūsų šiltą dėmesį ir paramą.

Ačiū!
Lietuvos Parkinsono ligos draugijos pirmininkė Vaineta Valeikienė

2015 metų birželio 27 dieną Lietuvos Dž. Parkinsono draugijos Jurbarko skyriaus organizuotas susitikimas su likimo draugais Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras pavadino Stiprių žmonių susitikimu Smalininkuose.

Nuotraukos iš Smalininkų:

Smalininkai – buvę Mažosios Lietuvos rytiniai vartai. Su Smalininkų istorija, etnografija  supažindino kultūros centro darbuotojai, kurie dėvėjo to laikmečio Mažosios Lietuvos pasieniečio uniforma ir Mažajai Lietuvai būdingais rūbais. Visiems svečiams buvo išdalinti ąžuolo lapai, kaip stiprybės simbolis ir ką tik praėjusių Joninių priminimas.

Skambėjo padėkos renginio organizatorei, Lietuvos Dž.Parkinsono draugijos Jurbarko skyriaus pirmininkei Nijolei Marijai Valančienei. Grojo Smalininkų muzikantai su aktyviu kultūros centro dalyviu, vienu iš renginio organizatorių – Gerchardu Endriulaičiu priešakyje, pasirodė ir Šiaulių Parkinsono ligos draugijos ansambis (vadovas Stasys Vedeckas). Šiauliečių dainos privertė žiūrovus atsistoti į ratą ir suktis susikibus rankomis. Užgrojus Romualdui Stoniui iš Vilniaus, pritarė visa salė.

Svečiai, pakviesti pasivaikščioti po Smalininkų apylinkes, aplankė Smalininkų vandens matavimo stotį.

Aplankė Lietuvos vėliava, istoriškai skelbiančią apie Lietuvos nepriklausomybę pasienyje su Rusija (Kaliningrado srt. kitapus Nemuno), ir pasivaikščioję Nemuno pakrante išplukdė Nemunu meilės laivelius

Tuomet laukė arbatos pertraukėlė dailininkės Lidijos Meškaitytės gimtinėje ir senosios technikos muziejus.

Daug įspūdžių. Mielas susitikimas su senais draugais. Daug naujų pažinčių. Ir diena pasirodė per trumpa… Iki kitų susitikimų!

Šiandien, balandžio 11 d., grįžome iš Kaišiadorių, kur dalyvavome konferencijoje, skirtoje sergančiųjų Parkinsono liga dienai pažymėti. Konferencija vyko Kaišiadorių rajono socialinių paslaugų centre.

Išklausėme Kaišiadorių raj. soc. darbuotojos Astos Kaduševičienės pasisakymą apie soc. pagalbą neįgaliesiems Kaišiadoryse. Apie jų užsiėmimus soc. paslaugų centre. Pranešėja atsakė į susirinkusius dominančius klausimus, o per konferencijos darbo pertrauką norintiesiems parodė ir papasakojo apie neįgaliųjų veiklą centre.

Mes didesnių miestų atstovai buvom sužavėti ir netgi jautėme pavydą, kad pas mus šito nėra…

Strėvininkų socialinės globos namų atstovė, pasakojo kaip ir kuo gyvena jų globotiniai ir džiaugėsi, kad atėjo toks metas kad ir neįgalūs jau integruojasi į visuomenę ir į juos nebežiūrima taip kaip anksčiau. Ji taip pat sulaukė klausimų.

Dovilė Jankūnaitė, VDU Socialinio darbo katedros asistentė kalbėjo apie socialinius Parkinsono ligos aspektus, apie tai kaip į tokius kaip mes žiūrima užsienyje ir kiek ten lėšų tam skiriama ir kaip yra pas mus ir kada mes pasieksime UK arba JAV telieka tik pasvajoti gal mūsų anūkai jau ir turės kažką panašaus. Vien tik tai kad kiekvienas sergantysis turi visą komandą, kuri padeda jam jaustis pilnaverčiu visuomenės nariu (tai neurologas ir psichologas ir kineziterapeutas ir soc. darbuotojas ir netgi bažnyčios tarnas ar kitoks „sielos ganytojas”) mums tai atrodo nerealu…

Pas mus netgi į sanatorija atsisakoma išleisti sergančius Parkinsono liga, kaip visiškai beviltiškus…

Na ir po pertraukos turėjome rimtą darbą: tai išklausyti Parkinsono ligos draugijos 2012- 2013 m. veiklos ataskaitą, Revizijos komisijos. finansinės veiklos ataskaitą.

Buvo išrinktas draugijos pirmininkas, tiksliau šios pareigos vėl buvo patikėtos Vainetai Valeikienei. Taip pat buvo renkama Draugijos taryba bei Revizijos komisija…

Vėliau dar buvo apžvelgti Lietuvos Parkinsono ligos draugijos 2014-2015 m. veiklos uždaviniai ir kryptys, buvo nuspręsta po dviejų metų ataskaitinę konferenciją surengti Kaune.

Ką gi, iki pasimatymo Kaune! O gal dar kur susitiksim per tą laiką?

Panevėžio skyriaus pirmininkė Marytė Vengrienė

Kaip jau žinote, balandžio 20 d. Alytuje vyko mokslinė šviečiamoji konferencija, „Mitybos svarba sergant Parkinsono liga“, skirta Pasaulinei sergančiųjų Parkinsono liga dienai paminėti. Joje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. Ministrą lydėjo Lietuvos Respublikos Seimo narys Julius Sabatauskas, ministro patarėjas tarptautinio bendradarbiavimo klausimais Mindaugas Pauliukas, Alytaus miesto savivaldybės meras Jurgis Krasnickas, mero pavaduotoja Nijolė Makštutienė.

Ministras V. P. Andriukaitis pasidžiaugė gražia iniciatyva drauge susiburti, pasidalinti patirtimi, išgirsti naudingų patarimų ligos suvienytiems, nuo Parkinsono ligos kenčiantiems žmonėms. „Per dvidešimt septynerius intensyvios gydytojo praktikos metus mačiau daug ligų, tačiau ir daug vilties, meilės, tikėjimo, optimizmo ir šviesos“, – kalbėjo ministras ir priminė, kad sveikųjų pareiga – ištiesti pagalbos ranką, pagal galimybes paremti ir padėti sergančiam, nes kiekvienas – sveikas ir ligonis – yra žmogus – prasmingas, trokštantis, jautrus.

Mero pavaduotoja Nijolė Makštutienė Alytaus miesto savivaldybės vadovų vardu pasveikino susirinkusius į mokslinę šviečiamąją konferenciją „Mitybos svarba sergant Parkinsono liga“ bei išreiškė nuoširdų palaikymą: „Svarbiausias turtas – sveikata, tačiau nepraraskite vilties, tikėjimo. Prasminga, kad šioje auditorijoje bus galima pasidalinti patirtimi, išgirsti naudingų ir profesionalių patarimų, kaip gyventi kenčiantiems nuo Parkinsono ligos.“

Sveikatos apsaugos ministro V. Andriukaičio vizitas. Video YouTube.

Šokis, jūra ir Parkinsonas

Kas sieja šiuos tris iš pirmo žvilgsnio nieko bendro neturinčius dalykus? Geros emocijos – štai kas yra vienijanti grandis.

Beribė, galinga, rami ar audringa jūra bet kuriuo metų laiku įkvepia žmogų kūrybai. Žiūri į šokančias bangas ir pačiam norisi šokti. Šokis – vienas iš geriausių teigiamų emocijų šaltinių, gydančių kūną ir sielą. Jūros ir šokio gydomąją galią šį savaitgalį akivaizdžiai pajuto būrys sergančiųjų Parkinsono liga.

Sveikatos centre „Energetikas“ vyko tarptautinis šokių, dainų ir muzikos festivalis „Nepalikit su negalia vienų“. Apie 30 liaudies  šokių kolektyvų iš įvairių Lietuvos kampelių džiugino festivalio dalyvius, svečius bei „Energetike“ besigydančius ligonius ir poilsiautojus.

Parkinsono liga sergančio choreografo Stanislovo Vaitkevičiaus organizuotas festivalis nepaliko abejingų.

Festivalį atidarė ir sveikinimo žodį tarė Palangos mero pavaduotojas Saulius Simė. Festivalyje dalyvavusi Lietuvos Seimo narė Rima Baškienė įteikė Padėkos raštus Sveikatos centro „Energetikas“ vadovams, festivalio organizatoriui Stanislovui Vaitkevičiui ir padėkojo jam talkinusiems Lietuvos Parkinsono draugijos tarybos nariams Rasmai Zlatkuvienei ir Zigmantui Dildai. Lietuvos Parkinsono ligos draugijos taryba savo ruožtu dėkojo rėmėjams: pagrindiniam rėmėjui SC „Energetikas“, Šiaulių  „Rūtai“, „Gubernijai“, Kaišiadorių,„Savingei“, „Gudobelei“, „Dėsei“, Plungės „Palstai“, Žiežmarių mėsai.

Vieningas „ačiū“ skambėjo festivalio dalyvių ir žiūrovų lūpose. „Iki pasimatymo kitų metų metų festivalyje ir nepalikim su negalia vienų“, – baigiamajame žodyje palinkėjo festivalio vedantysis.

Lietuvos Parkinsono ligos draugijos pirmininkės pavaduotoja Rasma Zlatkuvienė

Nuotraukos LPLD tarybos nario Zigmanto Dildos

Parkinsono tulpės kelionė

Pasaulinis Parkinsono ligos simbolis raudona tulpė keliauja po Lietuvą, kur veikia Parkinsono ligos draugijos, ieškodama gerų draugų, kurie surengtų kitų metų konferenciją. 2011 metų balandį iš Šventosios „Energetiko“ sveikatos centro ji atkeliavo į Panevėžio PL draugiją, kuriai vadovauja Ona Gvazdauskienė. Jos pastangų dėka Respublikinėje Panevėžio ligoninėje  balandžio  14 dieną virš 100 dalyvių subūrusi  konferencija „Parkinsono liga ir reabilitacija“ buvo sėkminga ir naudinga. Lietuvos Parkinsono  ligos draugijos ir Parkinsono tulpės vardu  širdingai dėkojame

UAB „Panevėžio bičiulis“ vadovui Jonui Gvazdauskui.

Panevėžio Respublikinės ligoninės neurologijos skyriaus vedėjai Danguolei Vyšniauskienei bei ligoninės vadovams.

Pranešėjams, Lietuvos Parkinsono ligos draugijos Panevėžio skyriaus  nariams, visiems geros valios žmonėms, padėjusiems įgyvendinti kilnią Draugijos misiją – gerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę.

LPLD pirmininkės pavaduotoja Rasma Zlatkuvienė

Pokyčių link

Jūs sergate Parkinsono liga. Netgi patyrusiam gydytojui nėra lengva pranešti žmogui šią diagnozę, nes jis žino kas po to seka – ašaros, bejėgiškumas, nusivylimas, frustracija, netikėjimas, pagalbos šauksmas, laukiant raminančių gydytojo žodžių. Deja, nėra tokio stebukladario, kuris galėtų prižadėti, kad liga neprogresuos arba bus išgydyta. Jo nėra ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

Kas gi sukelia šią beviltišką reakciją? Ar tai, kad liga pamažu atima ne tik žmogaus gebėjimą judėti, bet ir kėsinasi į kitas gyvybiškai svarbias jo kūno dalis. Ar žmogų baugina drebančio, negalinčio žengti nei žingsnio, „prišalusio“prie stovimos vietos, sunkiai tariančio žodžius žmogaus įvaizdis?

Šie ir dar kiti požymiai apibūdina sergantįjį Parkinsono liga. Liūdna, kad pasaulio mokslas dar neišsiaiškino šio susirgimo priežasčių ir dar nesurado visapusiško šios ligos gydymo, išskyrus nežymų kai kurių motorinių simptomų palengvinimą. Kita vertus ar tai reiškia, kad būtina pasiduoti be kovos?

Balandžio 16-17 dienomis, Šventosios „Energetiko“ sveikatos centre vykusi konferencija „Nepalikit su negalia vienų“, skirta Pasaulinei Parkinsono ligos dienai pažymėti, akivaizdus įrodymas, kad Lietuvos Parkinsono ligos draugija, bendraudama su medikais ir kitų sričių specialistais, gali padėti žmogui gyventi su tikėjimu bei viltimi. Toks yra ir Draugijos šūkis „Viltis neateina laukiant, viltis ateina veikiant“.

Šią viltį mums suteikia neseniai Lietuvoje pradėtas taikyti Parkinsono ligos gydymas giliąja smegenų elektrostimuliacija. Apie šio gydymo būdo ypatybes, ligonių atranką, indikacijas ir kontraindikacijas, smegenų taikinių koordinačių nustatymą, elektrostimuliatoriaus implantavimo eigą ir chirurginius ypatumus konferencijoje kalbėjo neurochirurgai Juozas Šidiškis, Andrius Radžiūnas, Kęstutis Skauminas. Daug naudingų žinių suteikė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Andrius Stasiulis.

Praturtėję žiniomis bei teigiamomis emocijomis, su nuoširdžia padėka visiems, padėjusiems surengti šią mokslinę šviečiamąją konferenciją, galime kartu judėti pokyčių link.

Lietuvos Parkinsono ligos draugijos pirmininkės pavaduotoja Rasma Zlatkuvienė

2011.04.18

Konferencijos video YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=sMdcUIa3wvo
https://www.youtube.com/watch?v=tHLEu-JJ5Mw
https://www.youtube.com/watch?v=owxX6SLjYko
https://www.youtube.com/watch?v=e0vdvkRY7-c

https://www.youtube.com/watch?v=ar2nole1qH4
https://www.youtube.com/watch?v=h6s4b4ntGRI

Lietuvos Parkinsono ligos draugijos penkių žmonių delegacija 2010 metų rugsėjo mėnesį dalyvavo II Pasauliniame Parkinsono ligos kongrese Glazge, Škotija. Dar šilti, neišblėsę ir neišdalinti įspūdžiai, o pasaulinių kongresų organizacinis komitetas jau aktyviai ruošiasi III kongresui, kuris vyks 2013 metais Monrealyje, Kanada.

Konkurso organizacinis komitetas deda pastangas, kad sergantieji Parkinsono liga vienytųsi ir skelbtų pasauliui apie klastingą ligą. Prieš kongresus skelbiami konkursai, kuriuose gali dalyvauti kiekvienas norintis.  2007 metais parodai „Menas ir terapija“ Vašingtone pristatėme Petro Bagdonavičiaus įrašą „Viešpatie, laimink!“ ir Stanislovo Vaitkevičiaus šokius.

II kongresas organizavo 3,5 min trunkančių video konkursą Parkinsono ligos tema. Anglų kalbos žinių stoka buvo didelė kliūtis dalyvauti konkurse, bet gerų žmonių patarimai ir pagalba suteikė drąsos ir…  aš išsiunčiau video. Didžiausiam nustebimui mano darbelis buvo labai aukštai įvertintas.

Paskelbtos III  kongreso konkurso sąlygos.

Kviečiu ir raginu – dalyvaukite video konkurse.

Adelė Jarušaitienė, 2011.02.11

Pasaulinis Parkinsono ligos kongresas

Adelės Jarušaitienės video

2010 m. balandžio 10 dieną Vilniuje įvykusios Lietuvos Parkinsono ligos draugijos konferencijos tikslas buvo kviesti visuomenės, vyriausybės, sveikatos priežiūros darbuotojus bei kitų atsakingų institucijų atstovus prisijungti prie Pasaulinės Parkinsono ligos Deklaracijos. Deklaraciją pasirašiusiųjų sąraše ir Šventosios SC „Energetikas“ atstovių Ritos Matulevičienės ir Stefos Kovėrienės parašai.

Sveikatos centro administracijos supratimo ir geranoriškumo dėka mes, pacientai besigydantys šioje gydymo įstaigoje, ir Lietuvos Parkinsono ligos draugijos nariai iš Žemaitijos rajonų galėjome nuvykti į Vilnių, dalyvauti konferencijoje, o taip pat būti liudininkais dar vieno svarbaus įvykio. Simbolinė tulpė iš Vilniaus skyriaus pirmininko Algirdo Vaičiulio rankų perduota 2011 metų konferencijos organizatoriams, Žemaitijos krašto pacientams ir sveikatos centro „Energetikas“ atstovams.

Sveikatos centre „Energetikas“ pačioje matomiausioje vietoje kabo stendas, kuriame suklijuotos nuotraukos, primenančios  Lietuvos Parkinsono ligos draugijos mokykloje „Vilties krantas“ patirtus įspūdžius. Menui neabejingi sergantys Parkinsono liga žmonės 2009 metų rugsėjo mėnesį čia praleido tris nuostabias dienas.

Balandžio 11 dieną pasitikome dėliodami praėjusios dienos įspūdžius. Vakarykštis nuovargis dingo, kai pradėjome ruoštis vakaronei – susitikimui su sveikatos centro svečiais ir darbuotojais.

Adelė, Irena ir Juozas dėkoja Stefutei Kovėrienei – balandžio 10-ąją tapusi LPLD nare, sekančią dieną ji buvo pagrindinė Pasaulinės sergančiųjų Parkinsono liga dienos minėjimo organizatorė.

Adelė Jarušaitienė, 2010.04.19

Vasario 20 dienos LPLD konferencija Šiauliuose jau istorija. Renginio nepagražinsi, klaidų neištaisysi. Manau, kad netrukus, pakeliavusi po Lietuvą, Parkinsono ligos simbolinė tulpelė vėl sugrįš į Šiaulius, sugrįš į miestą, kur gyvena ir dirba žmogus, sergančiųjų Parkinsono liga visuomeninės veiklos judėjimo pradininkas, o šiuo metu puikus vedlys į tiesesnį kelią, gydytojas – neurologas Antanas Lukošaitis.

Ko palinkėti Šiaulių Parkinsono draugijos nariams…  Visų pirmiausia,  kuo dažniau pasikartoti kas paslėpta žodyje mes. MES – TAI  JĖGA.  Mes – tai puikūs, geranoriški, sukauptus profesinius įgūdžius veikloje panaudojantys šiauliečiai…  Mes tai – nesusiskaldžiusi, dirbanti visų sergančiųjų Parkinsono liga labui Lietuvos Parkinsono ligos draugija.  Džiaugiuosi, kad Rasmos dėka pas mane pateko dokumentinė medžiaga apie Šiaulių grupės veiklos pradžią. Šiuo metu medžiagos kaip ir veiklos daug. Rodykite ją plačiai auditorijai, rodykite gero mums linkinčiame www.draugauki.me, o ne už kalnų, tikiuosi, ir mūsiškiame www.parkinsonas… (www.parkinsonas.lt svetainė pradėjo veikti 2011 metais.)

Balandžio 10 dieną rinksimės Vilniuje, kur ruošiama konferencija  „Pasaulinės sergančiųjų Parkinsono liga Deklaracijos principų įgyvendinimas Lietuvoje“. Laikas kaip ir pavasariniai upeliai teka greitai.  Tad  savo trumpais žingsneliais suskubkime į sostinę, į Vilnių padėti Vilniaus skyriaus pirmininkui Algirdui Vaičiuliui, pas žmogų seniai pamiršusį žodį aš, pas kurį, anot Rasmos, „neaišku  iš kur tiek sveikatos ir valios geležinės“.

Adelė Jarušaitienė, Jurbarkas

2005 m. rugpjūčio 13 d. Kaišiadorių rajone, Žiežmariuose įvyko Lietuvos Dž.Parkinsono draugijos konferencija „Sergančių Parkinsono liga savitarpio paramos grupių veikla“.

Renginio tikslas – įvertinti, kaip dirba pagal gyvenamąją vietą susibūrusios Parkinsono liga sergančiųjų savitarpio paramos grupės ir paskatinti naujų kūrimąsi.

Pasinaudodami tuo, kad viename būryje bus daug judėjimo negalią turinčių žmonių, pakvietėme Techninės pagalbos neįgaliesiems centro Kauno skyriaus darbuotojus, kad ligonius ir jų globėjus supažindintų, kaip galima pagerinti gyvenimo kokybę. Skyriaus vadovas Gasparas Aleksa nudžiugino atvežęs parodyti didelę turimų priemonių ekspozicijos dalį. Šio centro Klaipėdos skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Katinaitė mums pasirodė ne tik puiki savo darbo žinovė, bet ir nuoširdi neįgalių žmonių draugė. Dalis renginio dalyvių tą dieną atrado A. Astrausko firmą “Pirmas žingsnis”, kurios darbuotojai padovanojo gaminių katalogus ir atsakė į rūpimus klausimus.

Mūsų draugija turtinga tuo, kad kasmet narių gretas papildo medikai. Viena pagrindinių gydymo įstaigų, į kurią noriai vyksta ligoniai, yra Abromiškių reabilitacijos ligoninė. Tai visiškai suprantama. Kai tarp ligonio ir mediko nelieka griežtos oficialumo ribos, lėtinėmis, nuolat progresuojančiomis ligomis sergantys žmonės drąsiau kovoja su likimo siųstais nepatogumais. Nepaisydami poilsio dienos, į renginį atvykę Abromiškių medikai mus, kaip visada, džiugino ir stebino. Psichologė Natalija Aksionova suprantamai paaiškino apie savitarpio paramos grupių reikšmę neįgalaus žmogaus gyvenime. Gydytojas neurologas Mindaugas Šocas, apsuptas ligonių, vos spėjo atsakinėti į klausimus. Logopedė Eglutė Šliauterienė pasirinko padavėjos vaidmenį.

Pagrindiniam renginio sumanytojui ir organizatoriui Stanislovui Vaitkevičiui nejučia ištryško ašara, kai mes visi tik susibūrusiai Kaišiadorių savitarpio pagalbos grupei linkėjome sėkmės.

Šokių sūkuryje – atsakas negaliai

Kaišiadorių rajono Žiežmarių miestelio salė. Šio miestelio kaimo kapela, vadovaujama Juozo Stasio Krinicko groja svajingą valsą ir trankią polką. Šokio ritmu gana vikriai sukasi iš visos Lietuvos susirinkę Parkinsono liga sergantys žmonės.

Prasmingas dainas ir nuoširdžius linkėjimus atvežė renginio svečiai – Jurbarko invalidų klubo “Svaja”, turinčio 11 metų bendravimo stažą pirmininkė Zita Bartusevičienė su dainininkėmis.

Dar ilgai mus šildys Kaišiadorių vyskupijos šeimos centro psichologės Nemiros Truskauskienės dovanota įspūdinga žvakė, kaišiadoriečių bei žiežmariečių gerumas, Žiežmarių parapijos klebono kun. Roko Puzono palaiminimas, Žiežmarių salės administratorės Irenos Skurvydienės rūpestis, UAB “Divenda” parama, kiekvieno sutikto ir parodžiusio kelią šypsena. Pagaliau išsipildė viena ilgamečio Lietuvos Dž. Parkinsono draugijos pirmininko doc. Vytauto Mildažio svajonė – matyti savo draugus šokančius. Kai aplink tiek gero linkinčių žmonių, mes pajėgūs šiai ligai priešintis. Renginys dar kartą patvirtino, kad lėtinėmis, nuolat progresuojančiomis ligomis sergančiųjų gydymas labai daug priklauso nuo jų pačių.

Už tai kad renginys įvyko, kad draugiją atrado nauji žmonės, mes dėkingi Lietuvos radijo “Sveikinimų rato” rengėjams, vietinės spaudos laikraščių redakcijoms.

Adelė Jarušaitienė, Jurbarkas

2005 m. rugsėjo  8-14 d. Nr.35 (754),  „Bičiulystė“