Ar bus sukurti nauji vaistai?

2018 metų pabaigoje pasirodė informacija, kad Kvinslando universiteto (The University of Queensland), Australija, mokslininkai, bendradarbiaudami su biotechnologijų kompanija Inflazome Ltd., neseniai paskelbė ikiklinikinių tyrimų rezultatus. Tyrimo tikslas – sulėtinti ar sustabdyti Parkinsono ligos progresavimą. Vieną kartą per parą vartojamas vaistas, mažinantis smegenų uždegimą, parodė smegenų ląstelių praradimo mažėjimą, dopamino lygio padidėjimą ir judėjimo simptomų pagerėjimą. Michael J. Fox fondas (The Michael J. Fox Foundation), JAV, su Australijos fondu Shake It Up Australia Foundation skyrė finansavimą šiam tyrimui. Laukia kitas ilgas ir atsakingas tyrimų etapas – klinikinis tyrimas, t.y. testavimas su žmonėmis, kad įvertinti ar vaistas yra saugus, toleruojamas ir veiksmingas.

Rezultatai atrodo perspektyvūs, tačiau kol kas praeitas tik ikiklinikinių tyrimų etapas. Kol vaistas, jei jis pasirodys tinkamas, pasieks sergančiuosius, dar praeis keli tyrimo etapai ir ne vieneri metai. Deja, klinikinių tyrimų etape daugelis tyrimų ir nepavyksta. Ir nors Michael J. Fox fondas entuziastingai vertina naujus dabartinių tyrimų su naujuoju vaistu rezultatus, jo manymu žiniasklaidos žaidimai pacientų ir jų šeimų viltimis nuvilia.

Naujienos atakuoja mus nuolat. Dažnai sunku atskirti teisingą informaciją nuo klaidingos. Sensacingos antraštės – tai žurnalistų triukai, dar vadinami masalu. Lietuvoje, pavyzdžiui, žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas nereglamentuoja masinančių antraščių naudojimo. Tad būkime protingi informacijos vartotojai, pasistenkime teisingai ją vertinti, nepasiklyskime mokslinių tyrimų naujienose ir žurnalistinių sensacijų labirintuose.

Kokie yra vaisto kūrimo etapai galite paskaityti Lietuvos Parkisnono ligos draugijos tinklalapio žodyne apie vaisto kūrimą

saulė