Esė. Depresija – p. Parkinsono palydovė

Vietoj epigrafo. Sakmė apie liūdną žmogų

Kartą pas vieną labai gerą gydytoją atėjo labai liūdnas žmogus ir, užsidengęs veidą rankomis, pravirko:

– Daktare, – tarė jis, – jaučiuosi netekęs gyvenimo prasmės: niekas manęs nebedžiugina, nuolat liūdžiu, jaučiuosi vienišas, kažko bijau.. Draugai ir mylimi žmonės nebešildo sielos kaip anksčiau.. Man bloga, daktare, o aš net negaliu paaiškinti dėl ko.. Gal padėsite man? Girdėjau, esate  geriausias gydytojas šiame mieste.

– Žinoma, aš jums padėsiu, – atsakė gydytojas. – Žinote, į mūsų miestą atvažiavo cirkas. Jis įsikūrė centrinėje miesto aikštėje ir kiekvieną vakarą rengia pasirodymus. Programos viduryje scenoje pasirodo juokingas rudaplaukis klounas. Jis turi dievo dovaną – žmonės juokiasi vien tik žiūrėdami į jį. Kažkur išgaruoja liūdesys, nublanksta nemalonūs prisiminimai, užsimiršta nuoskaudos.. Jis dovanoja žmonėms džiaugsmą ir juoką. Nueikite šį vakarą į cirką ir visą tai, kas jus slegia, lyg ranka nuims.

– Be abejo, tai nuostabu, daktare, – liūdnai nusišypsojo liūdnasis žmogus. – Bet, matote, yra viena problema… Tas rudaplaukis klounas… tai… tai… aš.

Įžanga

Ir taip, giliai įkvepiame… ir iškvepiame! Kalbėsime apie depresiją, kaip apie dažną pono Parkinsono pakeleivę. Tik susitarkim neversti į vieną krūvą visko iš eilės: blogos nuotaikos, prasto oro, dantų skausmo, neišsipildžiusių svajonių ir nepateisintų lūkesčių. Depresija – tai liga, baisi, bjauri, jos įprasta gėdytis, tačiau ją, kaip papildomą likimo dovaną, vadovaujantis įvairių šaltinių duomenimis, gauna 30-40 procentų tų, kurie ir taip yra ištraukę savo loterijos bilietą – Parkinsono ligą (PL).

Egzistuoja ir kita nuomonė: žmonės, gamtos apdovanoti jautria psichika, nerimastingi, įtarūs – suserga PL ankstyvame amžiuje. Galite pasveikinti –nežiūrint į mano įgimtą meilę gyvenimui, man yra diagnozuotos abi šios ligos, su kuriomis aš gyvenu jau daugelį metų. 35 su puse metų (iš kurių 10 net sau pačiai neprisipažinau, kad man kažkas negerai) dirbau mėgstamą darbą – mokiau vaikus gimtosios kalbos. Su daugeliu buvusių mokinių palaikau ryšius iki šiol ir jie prisimena mano pamokas su malonumu!

Epigrafas tegu ir lieka epigrafu, nors man ir maloni analogija su liūdnuoju klounu, bet net ir laisvos esė rašymo taisyklės primena, kad laikas baigti užtęstą įvadinę dalį ir kviečia mintis suformuluoti į aiškius ir išmintingus patarimus. Taigi!

Pagrindinė dalis

1. Priimkite savo ligą, įsileiskite ją į namus ir nekankinkite savęs nesibaigiančiais KODĖL AŠ? KODĖL? UŽ KĄ? Tai yra sunkiausia. Atrodo, aš viską perskaičiau ir apie Parkinsono ligą ir apie depresiją. Esu įsitikinusi, kad ieškoti priežasties – beviltiška. Ne paslaptis, kad tuos pačius išbandymus kiekvienas išgyvena skirtingai. Karas. Skurdas. Artimųjų ligos. Laimingi ne tie, kurie nepatyrė išbandymų. Laimingi  dvasiškai stiprūs, tie, pas kuriuos nervai lyg iš plieno. Pasidžiaukim už juos, už tuos, kurie neišprotėjo sudėtingų išbandymų laikmečiu. Man truputį juokinga, kai manęs klausia: Na, ir kodėl tu susirgai?” Kiekvieną kartą aš prisimenu savo mylimą bobutę, kuri nei girdėt negirdėjo apie depresiją. O išbandymų ji patyrė nemažai, patikėkit. Kai mes, anūkai, klausydavomės jos neįtikėtinos pokarinės istorijos, kuri verta geros knygos, mes žinodavome, kad tuoj bobulė ją trumpai  drūtai užbaigs: Apėjau aš tada utėlėm. Iš nevilties…”

Susitaikyti. Sąžinės nuraminimui galima išsiverkti, išsirėkti, paskambinti draugui ar draugei ir viską papasakoti. Galima pagulėti lovoje, nusisukus į sieną…  Būtų gerai, kad tai neužsitęstų. Visa tai man buvo. Yra. Bus. Ir žinote, kas mane ištraukė, traukia, trauks iš tos tamsos? Ogi mano vyras. Mano vyras nėra kažkoks ypatingas, bet mus jungia tos pačios vertybės. Tegu lieka paslaptimi tos mūsų bendros vertybės, juk kalbame ne apie jas, tiesa?

2. Vyras susirgo kiek anksčiau. Nemiga. Savo asmenybės nuvertinimas.. Slėpiau nuo jo savo ligą, nes buvau tikra, kad vienas šeimoje turi būti sveikas ir stiprus. Supermeno vaidmenį prisiėmiau aš. Daug metų gyvenau tarytum dvigubą gyvenimą. Rūpinausi vyru. Ir mama. Jos gyvenimas po tėčio mirties, tarsi sustojo vietoje ir ji geso ištisus 14 metų. Aš spėdavau viską. Juk tai buvo šaunu ir neprieštaravo mūsų šeimos moralinėms vertybėms. Aš vadovavausi kažkokio išminčiaus patarimu; „TAU SUNKU? RASK TOKIUS‚ KURIEMS DAR SUNKIAU, PADĖK JIEMS IR SUPRASI, KAD TAVO SUNKUMAI, PALYGINUS SU JŲ SUNKUMAIS – YRA NIEKAS.”

3. Nepatariu laukti, kol kažkas kažkada supras apie jūsų problemą ir staiga pasiūlys pagalbą. Imkitės veiksmų patys. Ne dėl to, kad žmonės yra blogi. Tiesiog, kol jūs stengiatės įveikti savo bradikineziją (judesių lėtumą), kol mėginate paslėpti savo drebančias rankas, kol beprasmiškai ieškote išsigelbėjimo nuo skausmo, varstančio visą kūną, jūsų sveiki draugai ir artimieji spėja nuveikti begalę darbų. Mūsų gyvenimo tempai paprasčiausiai nesutampa ir jiems tikrai sunku suvokti, kodėl tekstą kompiuteryje jūs, geriausiu atveju ,stuksenate dviem pirštais, kodėl atsisakote vykti į klasiokų susitikimą.. Dar ir dar kartą kartoju: VEIKITE PATYS.

4. Kuo toliau, tuo jums sunkiau laikytis 3 patarimo. PRAŠYKITE PAGALBOS! Patikrinta – padėti neatsisako nei vienas. Suprantama, nesinori artimųjų atitraukinėti nuo jų nesibaigiančių darbų, o ir nesinori demonstruoti savo bejėgiškumą. Bet ryžkitės – pagalba tikrai ateis. Jus užregistruos pas gydytoją, nuveš į Kauno Klinikas, net ligoninėje vienutę apmokės. Ir uogienės išvirs, kai jums jau bus sunku susidoroti su  obuolių džemo katilu. Prašyti yra sunku. Lengviau – duoti. Tada prašyk dėl kitų. Patikrinta – veikia. Ir dar kaip!

5. Nesakyk: aš dėl visko jaudinuosi”. Ką tai reiškia? Tušti žodžiai ir tiek. Užuot sprendęs globalines problemas, užsiimk konkrečiais dalykais. Aplankyk ligoninėje Romą. Laikyk kopėčias, kol tavo žmona, keisdama užuolaidas, stengiasi išlaikyti lygsvarą. Pasaugok kaimynų vaikus. Suplauk indus. Išvirk košę ir pakviesk namiškius pusryčių.

6. Neieškok kaltų. Nekaltink rudenį lietaus. Vasarą – kaitros,  nežiemiškos žiemos. Viršininko, neskubančio paaukštinti tavęs pareigose. Mokytojų, kurie ne to ir ne taip mokė. Vaikų, kurie nepateisino lūkesčių. Gydytojų, kurie nugydė. Du paskutinius teiginius verta panagrinėti smulkiau.

7. Vaikai. Indų išmintis sako: Vaikas – tai svečias tavo namuose”. Nepamiršk šito. Tėvų pareiga pasirūpinti jų laiminga vaikyste, duoti viską, kas reikalinga ir paleisti, kai  ateina tam laikas. Vaikas neturi būti tėvų pasaulio centru. Neverta gyventi tik dėl vaikų ir tik juose matyti savo gyvenimo prasmę. Paieškok jos kažkur kitur. Mylėk savo antrą puselę. juk vaikai išeis, o judu liksite dviese. Prašau, negyvenk tik dėl vaikų.

8.  Vaikai. Ne aš nesuklydau, vėl rašydama vaikai”. Ne jie kalti dėl tavo ligos. Tiesiog tai tavo loterijos bilietas – ir ponas Parkinsonas ir jo bendrakeleivė Depresija. Tau skaudu, kad dukra tik ir svajoja ištrūkti iš po tavo sparno? Kad sūnus jaučiasi svečiu tėvų namuose? Tuo blogiau tau… Grįžk prie punkto nr .2, perskaityk jį dar kartą ir suprask, kad joks aš ne supermenas. Ir ši atvira, kažkada buvusios savim pasitikinčios moters esė, adresuota, pirmiausia, sau pačiai. Aš turiu nuostabius vaikus, patikėk. Jiems nėra lengva gyventi šiame netobulame pasaulyje ir aš mažiausiai noriu, kad mano rūpesčiai ir ligos taptų jų gyvenimo prasme, nes jie turi kurti savo gyvenimą.

Be abejo, tai yra mano gyvenimas, mano pasirinkimas ir kas aš tokia, kad mokyčiau tave. Niekas neturi teisės aiškinti tau, kas yra teisinga

9. Mylėk… lietų, taip pat ir blogą orą. Priimk tai, kas neišvengiama ir nuo tavęs nepriklauso…  mylėk  ir saulės  spindulėlį ir vėją pučiantį  tau į veidą, nesinervink dėl smulkmenų. Mylėk kiekvieną pragyventą dieną. Ir visai netiesa, kad ji tuščia ir neįdomi. Taip,tikrai, įvykių mūsų gyvenime mažiau. Bet į kiekvieną jų galima žiūrėti. kaip į šventę. Važiavimas taksi. Pietūs kavinėje. Puokštė nuostabiausių tulpių spalio mėnesį. Beje, Mažasis Princas turėjo tik vieną rožę ir jam jos visiškai pakako.

Mylėk save ir nekankink savęs prisiminimais, kaip tu kažkada kopei į kalnus, bėgiojai krosą ir mėtei tritaškius, ūžiant džiūgaujančioms perpildytoms tribūnoms. Užversk tuos praeities puslapius ir išlaisvink save nuo prisiminimų, kurie yra skausmingi. Patikėk, tie, kurie myli save, randa kuo pasidžiaugti. Pamiršk savo metus ir išpuošk prieš šventes savo namus. O jei pamiršta orchidėja netikėtai išleido stiebą ir pasipuošė penkiais violetiniais pumpurais? O anūkų pasiekimai?

10. Medicininė pagalba. Aš neapsirikau apie medicininę pagalbą, kuri gyvybiškai būtina ir man, ir tau, ir visam pasauliui,  pamažu besikraustančiam iš proto, rašydama paskutinėje dalyje. Žodį psichiatras” sunku ištarti, ne tik suvokti ir  pranešti visam pasauliui: Taip, aš vartoju antidepresantus. Trankviliantus taip pat.” Rašau, ir tiesiog girdžiu protingus patarimus: Susiimk! Galvok pozityviai! Blogos mintys materializuojasi! Galvok tik apie gerus dalykus ir viskas bus gerai! Išmesk vaistus, išbandyk natūralias priemones! Tu neturi jokios depresijos, tu tik įsikalbi!” Aš sugalvojau, kaip su tokiais piliečiais bendrauti. Aš tiesiog pasiūlau jiems valios pagalba išsigydyti  diabetą, infarktą, valios pagalba bekojams atauginti kojas, ar bedančiams dantis. Tai padeda.  Neslėpsiu, po tokio pokalbio ne visi draugai lieka draugais, bet čia jau jų problema.

Nėra garantijos, kad Jūs papulsite pas gerą specialistą. O gali nutikti ir taip – pradžioj lyg ir neabejingas gydytojas, po ilgalaikio bendravimo su atitinkamu kontingentu.. perdega ir jau jį sunku bepažinti. Ir tai tas pats žmogus, kurio žodžio užtekdavo, kad lėktum namo lyg ant sparnų. Pultum dažyti balkoną. Organizuotum draugų susiėjimą. Skambintum mamai. Gamintum šeimai sekmadieninius pietus. Kurtum drąsius ateities planus.

Deja, realybė paprastesnė ir žiauresnė. Palaipsniui, vizitai pas psichiatrą, baigiasi paprasta procedūra, išėjusi iš kabineto slaugytoja, surenka receptų knygutes ir už 10 minučių jas išneša. Ir tau atrodo, kad gyvenimas, kupinas nuotykių, eina kažkur pro šalį..   Aš sąmoningai nei karto nepaminėjau psichologo. Gal čia tiesiog man nepasisekė, o gal visi tai žino, bet kalbėti apie nemokšą psichologą kaip ir nepadoru, lyg kalbėtum apie virvę pasikorusiojo namuose. Psichologas be medicininio išsilavinimo, ne profesija.  Į temą anekdotas. Urologas, praradęs viltį išgydyti pacientą nuo naktinio šlapimo nelaikymo, nusiuntė jį pas psichologą. Po savaitės pacientas grįžta pas gydytoją  patenkintas ir išdidus: Na, ar išgydė jus nuo naktinio šlapimo nelaikymo?”,- su viltimi balse klausia gydytojas. Ne, neišgydė”,- išdidžiai atsako jis,-” Bet dabar aš jo nesigėdiju, o didžiuojuosi juo”.

Perdega mūsų gydytojai ir tai nestebina. Bet cinikai + skeptikai = medicinos funkcionieriai, atkakliai apsimeta, kad to nepastebi, mes, sergantieji Parkinsono liga anksčiau, ar vėliau savo kelyje sutinkam jo palydovę depresiją. O ji išranki, kaprizinga ir nenusakoma – vienus ji tik lengvai baksteli, kitus užgriūna ir nepaleidžia ilgai ilgai, trečius supažindina su agorofobija..

Pabaiga. Ją rašau tiems, kurie skaitys mano nelinksmą tekstą iki galo. Bet kurio žanro teisyklės reikalauja, kad pabaiga, vis dėlto butų. Prisimenat epigrafą apie liūdną klouną? O anekdotą apie psichologą be medicininio išsilavinimo?

Taigi, jei jūs perskaitėt, ar bent permetėt akim šį tekstą, tai žinokit, mūsų  yra daug ir aš, Elena Stupakevich, esu tik viena iš jūsų. Aš gyvenu, nes Viešpats dovanojo man gyvenimą, o argi Dievo dovana gali būti bevertė?

Štai nuoroda šaltinio, iš kurio paimtomis keliomis mintimis pasinaudojau https://takprosto.cc/problemy-roditeley-i-detey/

Ir dar, jei yra noras, perskaitykit šiuos banalius patarimus, gal jie jus pralinksmins? Stilius netaisytas…

Panikos atakos pasitaiko pas 24 proc. sergančiųjų PL. Manoma, kad ilgalaikis gydymas levadopa gali įtakoti depresijos atsiradimą.

Sergant PL, ji pasitaiko pas 40-50 procentų ligonių.  Vyrai gamina 50 proc, serotonino daugiau nei moterys.

Jūs galite pakelti savo serotonino lygį, vadovaudamiesi šiais paprastais patarimais

 • Pastoviai valgykite bananus.
 • Kuo daugiau būkite gamtoje:  miškas, parkas, jūra.
 • Kasdien vartokite žalialapes daržoves.
 • Pakankamai vartokite omegos-3, kadangi ji aprūpina maisto medžiagas smegenims. Kitaip tariant, dažniau vartokite žuvį , pagrinde sardines, silkę, skumbrę, linų sėmenis ir avokadą.
 • Šypsokitės!  Žiūrėkite komedijas, skaitykite linksmas istorijas, šokite ir t.t.
 • Vartokite magnį – tai padeda subalansuoti nuotaiką.
 • Kasdien valgykite avižas, kad išvengti depresijos ir nuovargio simptomų.
 • Įdėkite į maistą šiek tiek juodų ir raudonų aštriųjų pipirų, kadangi juose yra antidepresantų, tokių kaip ir avižose.
 • Labai svarbu geriamas vanduo, kad organizmas hidratuotųsi ir protas atsipalaiduotų.
 • Naudokite natūralią detoksikaciją energijos padidinimui. Geriausias variantas yra žalios sultys.
 • Reguliariai treniruokitės, nes tai endorfinų gamybos būdas.

Nuoširdžiai ir atvirai,

Elena

Vertė Rasa Meilutienė


Эссе

Депрессия – спутница г-на Паркинсона. Eлена Ступакевич

Вместо эпиграфа

Притча про грустного человека

Однажды к одному очень хорошему доктору зашел очень грустный человек, закрыл лицо руками и заплакал.
 Доктор, – сказал он, – я, кажется, потерял смысл жизни. Ничто меня не радует, я постоянно грущу, мне одиноко и часто страшно. Друзья и любимые уже не дают свет моей душе так, как прежде. Мне плохо, доктор… И я даже не могу объяснить, почему. Может быть, вы мне поможете? Ведь я слышал, что вы лучший доктор в этом городе.
– Конечно, я вам помогу, –  ответил доктор. – Вы знаете, в наш город приехал цирк. Он раскинул свой шатер на центральной площади города и каждый вечер дает представления. Так вот, в середине вечера на сцену выходит смешной рыжий клоун. У него просто дар! Смотря на него, люди начинают смеяться, у них проходят печали и огорчения. Куда-то улетучиваются все неприятности и забываются обиды. Он дарит людям смех и счастье. Пойдите сегодня вечером в цирк и вы увидите, все плохое, все, что вас гложет, как рукой снимет.
– Это
, конечно, очень хорошо, доктор, – грустно улыбнулся грустный человек. – Но знаете, в чем проблема… Тот рыжий клоун…это… это… я…

Вступление

Итак, глубокий вдох… и выдох!  Поговорим о депрессии как о частой спутнице г-на Паркинсона. Только давайте не будем валить в одну кучу всё подряд: плохое настроение, погоду, зубную боль, неоправданные ожидания и несбывшиеся надежды. Депрессия – это болезнь, жуткая, гадкая, которой принято стыдиться, но она, по разным источникам, в 30 –    40%  является дополнительным подарком судьбы для тех, кто и так вытащил свой лотерейный билет – БП. Хотя существует и другое мнение: люди, от природы наделённые тонкой душевной структурой, тревожные, мнительные, в раннем возрасте заболевают БП.    Поздравьте меня: при всём своём природном жизнелюбии, мне диагностированы обе болезни. 35 с половиной лет (10 лет из них сама себе боялась признаться, что со мной происходит что-то не то) занималась любимым делом: учила детей родному языку. Со многими своими учениками поддерживаю связь, и они вспоминают мои уроки… с удовольствием!

Эпиграф пусть так и остаётся эпиграфом, (хотя мне и льстит аналогия с грустным клоуном), но даже свободные правила эссе напоминают: пора заканчивать затянувшееся вступление и взывают оформить мысли в чёткие пункты и благоразумные, конкретные советы. Итак!

Основная часть.

№1. Принять свою болезнь, впустить её в свой дом и не мучить себя бесконечными ПОЧЕМУ Я? ПОЧЕМУ? ЗА ЧТО? Это – самое трудное. Кажется, я всё прочитала и о болезни Паркинсона, и о депрессии. И моё убеждение в том, что искать причину – бесполезно. Не секрет, что одни и те же испытания разные люди переносят по-разному. Войны. Нищета. Болезни близких. Счастливы не те, у кого не было испытаний, нет! Счастливы те, кто априори силён духом, у кого вместо тонких нервов – стальные канаты. Порадуемся за них! За тех, кто не сошёл с ума в годину серьёзных испытаний. Мне почти смешно, когда меня спрашивают: «Ну и почему ты заболела?». И каждый раз вспоминаю свою любимую бабушку, которая знать не знала о депрессии. А уж испытаний выпало на её долю немало, поверьте. Когда мы, внуки, слушали её невероятную послевоенную  историю, достойную хорошей книги, мы знали: сейчас бабуля коротко и веско её закончит: «Завшивела я тогда. С досады».

Смириться. Для очистки совести можно порыдать, покричать, позвонить другу или подруге и всё рассказать. Можно полежать на кровати лицом к стенке. С этим лучше не затягивать, но всё же…  У меня всё это было. Бывает. Будет   …И знаете, кто меня вытащил (вытаскивает, будет вытаскивать) из этого мрака? Муж. У меня самый обыкновенный муж, но главное, что нас объединяет – это общие ценности. Пусть это остаётся нашим маленьким секретом, наши общие моральные ценности, ведь речь не о них, верно?

№2. Муж заболел чуть раньше. Бессонница. Чувство никчёмности. Я скрывала от него свою болезнь, потому что была уверена: кто-то же должен оставаться здоровым и сильным в нашем доме! На роль супермена я выбрала себя. Много лет я вела своеобразную двойную жизнь. Заботилась о больном муже. И о маме, ДЛЯ КОТОРОЙ ЖИЗНЬ ПОСЛЕ ПАПИНОЙ СМЕРТИ КАК БЫ ОСТАНОВИЛАСЬ И ДОЛГИЕ 14 ЛЕТ ОНА УГАСАЛА. Я всё успевала, ведь это было в кайф и не противоречило моральным принципам нашей семьи.  Я следовала совету кого-то из мудрецов: «Тебе трудно? Найди тех, кому ещё труднее, помогай им, и ты поймёшь, что твои трудности по сравнению с их – это ничто».

№3. Не советую ждать, что кто-то когда-то догадается о твоих проблемах и неожиданно предложит помощь. Действуйте сами. И не потому, что люди плохи. Просто пока Вы преодолеваете свои брадикинезии (медлительность), прячете дрожащие руки (тремор) и ищите пятый угол от болей, пронзающих всё тело, ваши здоровые друзья, близкие и родные успевают переделать огромное количество дел. Мы с ними не совпадаем по темпу жизни. Они реально не могут понять, почему текст на клавиатуре Вы выстукиваете двумя пальцами в лучшем случае. Почему отказываетесь от приглашения поехать на встречу одноклассников. Я повторяю: «Действуйте сами». 

№4. Проходит время. Вам всё труднее следовать пункту №3. Просите помощи. Проверено: не отказал никто. Понимаю: трудно отвлекать людей от их и без того перегруженной жизни. И помощь приходит, поверьте! Вас зарегистрируют к врачу. Свозят на консультацию в Каунасскую клинику. Даже оплатят пребывание в платной палате. Наварят варенья, если Вы уже не можете стоять у плиты и ворочать тяжёлый котёл с яблочным мармеладом. Это трудно – просить, легче – давать. Тогда проси для других, проверено, работает, и ещё как!

№5. Не говори «Я за всё переживаю». Что это значит? Пустые слова, и только. Направь свои переживания о Вселенной на конкретные, понятные дела. Проведай в больнице Рому. Держи стремянку, пока жена балансирует на ней и меняет шторы. Присмотри за соседскими детьми. Помой посуду. Свари кашу и позови на завтрак близких.

№6. Не ищи виноватых! Осенью – дождь. Летом – жару. Зимой – непонятное время года. Начальника, который тормозит твой карьерный рост. Учителей, которые не тому и не так учили. Детей, которые не оправдали надежд. Врачей, которые залечили. Два последних предложения достойны особого внимания.

№7. Дети.  Индийская мудрость гласит: «Ребенок — гость в твоем доме». Помни об этом! Обязанность родителей — обеспечить ему счастливое детство, дать самое необходимое и… отпустить, когда придет время. Ребенок в жизни родителей — не центр Вселенной. Не стоит жить лишь ради детей, не стоит делать их смыслом жизни. Найди смысл жизни в другом. Люби свою половинку, дети уйдут, но вы останетесь вместе. Пожалуйста, не живи только ради детей.

№8.  Дети. Я не ошиблась, я опять пишу «Дети». Не они виноваты в твоей болезни! Это твой лотерейный билет, и г-н Паркинсон, и его спутница Депрессия.  Тебе обидно, что дочь только о том и мечтает, как вырваться из-под твоего крыла? Что сын в  родительском доме чувствует гостем? Тебе же хуже…. Вернись к пункту №2, прочти его ещё раз и пойми: никакой я не супермен. И это откровенное эссе когда-то самонадеянной женщины адресовано прежде всего к себе. У меня – прекрасные дети, правда. Им жить в мире, который далеко не идеален.  И больше всего не хочу, чтобы мои болезни и переживания стали смыслом их жизни, ведь им строить свою жизнь. Конечно, это мой выбор, моя жизнь, моё дело и кто я такая, чтобы учить тебя… никто не в праве говорить тебе, как правильно.

№9. Люби себя. Когда ты был ребенком, о чём ты мечтал? Так вот, вспомни об этом. Воплощай свои мечты, попробуй найти то, что тебе по душе. Ведь как иначе ты научишь ребенка любить себя и добиваться целей?

Люби…дождь, плохую погоду –тоже. Прими незбежность (ведь ты не в состоянии изменить климат, верно?) и полюби её. Люби и солнечный луч, и ветер в лицо, не раздражайся  по пустякам. Люби каждый прожитый день. И это вовсе неправда, что он безрадостен. Событий меньше – я согласна с этим. Но каждое их них – словно праздник. Поездка в такси. Обед в кафе. Букет любимых тюльпанов в октябре. Кстати о цветах. У Маленького Принца была всего одна роза, и этого ему было вполне достаточно!

Люби себя, а поэтому – не терзайся тем, что когда-то  штурмовал горы, бегал кроссы и забрасывал трёхочковый под ликование переполненных трибун. Переверни страницы прошлого и освободи себя от того, что вспоминать больно. Поверь, в жизни есть место радости, особенно для любящих себя. Можно тряхнуть стариной и украсить дом к праздникам. А первые успехи внуков? А  забытая и заброшенная орхидея, которая вдруг выпустила стебель и на нём – целых пять великолепных фиолетовых бутонов?

№10. Врачебная помощь. Я не ошиблась, о врачебной помощи, которая жизненно необходима и тебе, и мне, и всему миру, который, кажется, постепенно сходит с ума, пишу последним пунктом. Слово «психиатр» трудно произнести, не то что осознать и поделиться со всем миром: да, я употребляю антидепрессанты, (транквилизаторы – тоже), которые выписывает психиатр. Пишу и буквально слышу призывы обывателей: «Возьми себя в руки! Думай о хорошем, не думай о плохом.  Дурные мысли материализуются! Думай о хорошем и всё будет хорошо! Выбрось все лекарства! Попробуй народные средства! Нет у тебя депрессии никакой, это просто самовнушение!» Я придумала, как общаться с такими друзьями (без кавычек, потому что обывательское мышление как раз и характеризует счастливых людей с толстыми канатами вместо нервов). Я просто советую им усилием воли избавиться от их проблем: диабета, инфаркта; усилием воли отрастить новые ноги безногим или хотя бы зубы беззубым. И ведь помогает! Не все, правда, остаются после такого разговора друзьями, но это, как говорится, уже их проблема.

Не факт, что Вы попадёте к хорошему специалисту. А может быть и так: неравнодушный поначалу доктор в результате общения со специфическим контингентом… выгорает, и  его уже не узнать. Человек, который раньше, бывало, слово скажет – и ты как на крыльях летишь домой. Красишь балкон. Организуешь встречу друзей.  Звонишь маме. Зовёшь семью на воскресный обед. Разбираешь архив. Строишь дерзкие планы на будущее.

Увы! Реальность проще и жёстче. Постепенно визиты к психиатру (да, впрочем, и к любому специалисту) сводятся к простой процедуре: выходит медсестра, собирает рецептурные книжки, через 10 минут выносит…и тебе кажется, что   полная приключений жизнь проносится мимо.

Я ни разу не написала о психологе. Думаете, случайно? Нет, конечно. Может, это просто мне не повезло, а может, все об этом знают, но говорить о психологе-недоучке неприлично так же, как говорить в доме повешенного о верёвке. Психолог без медицинского образования – не профессия. К месту анекдот. Уролог, отчаявшись вылечить больного от энуреза, направил его к психологу. Через неделю больной вновь приходит к урологу, гордый такой, довольный. «Ну как, вылечил психолог Ваш энурез?»- с надеждой спрашивает уролог. «Нет, не вылечил,- гордо отвечает больной. – Но теперь я не стыжусь, теперь я горжусь им!»

«Выгорают» наши доктора, и ничего удивительного. Но циники +скептики = чиновники от медицины  УПРЯМО ДЕЛАЮТ ВИД, ЧТО НЕ ПОНИМАЮТ: мы, больные паркинсоном, рано или поздно на своём пути встречаем его неизбежную спутницу депрессию. И она избирательна, капризна и непредсказуема: кого-то лишь слегка кольнёт, на других навалится и не отпускает долго-долго, третьим рассскажет, что такое агорафобия…

Заключение . Его пишу для тех, кто дочитает мои не очень весёлые строки. Правила любого жанра требуют, чтобы оно, это заключение, всё-таки было. Помните эпиграф про грустного клоуна? И анекдот про психолога без медицинского образования?

Но если вы прочли или хотя бы пробежали глазами эти страницы, то, знайте: нас много, и я, Елена Ступакевич, всего лишь – одна из вас. Я живу, потому Господь даровал мне её, эту жизнь, а разве может быть Божий подарок плох?

 1. S. Некоторые слова и мысли нашла на ресурсе, который указываю честно и точно: https://takprosto.cc/problemy-roditeley-i-detey/

И ещё: если есть желание, прочтите банальные советы, раз уж речь идёт о ресурсах. Орфография, пунктуация и стиль источников сохранены. Может, хоть это вас рассмешит?

Панические атаки встречаются у 24 % больных БП. Существует предположение, что длительная терапия БП леводопой может приводить к появлению депрессии.

При БП она встречается в среднем у 40-50 % больных. Мужчины производят на 50% больше серотонина, чем женщины.

Вы можете повысить ваш уровень серотонина, применяя эти простые советы:

 • Регулярно употребляйте бананы.
 • Чаще бывайте на природе: лес, парк, море…
 • Употребляйте листовую зелень ежедневно.
 • Употребляйте достаточно омеги 3, так как она обеспечивает питательные вещества для мозга. Другими словами, чаще употребляйте рыбу (в основном сардины, сельдь, скумбрию), льняное семя и авокадо.
 • Улыбайтесь! Смотрите комедии, читайте весёлые истории, танцуйте и т.д..
 • Употребляйте магний, это помогает сбалансировать настроение.
 • Ежедневно есть овес, чтобы предотвратить симптомы депрессии и усталости.
 • Добавьте немного черного и красного острого перца в пищу, поскольку они обладают антидепрессантами, такими как и овес.
 • Питьевая вода очень важна, чтобы организм гидратировался, и ум расслабился.
 • Используйте естественную детоксификацию для увеличения энергии. Отличным вариантом является зеленый сок.
 • Регулярно тренируйтесь, так как это способ производства эндорфинов, которые заставляют нас чувствовать себя лучше.