Atmintinė

Atsiprašome, kad informacijos kol kas nedaug – puslapis dar tik pradedamas ruošti.

VAISTAI

Gydymą (vaistus) skiria gydytojas neurologas.
Vaistus pratęsia šeimos gydytojas.

Šiandieną nėra vaistų, kurie gydytų Parkinsono ligą. Vaistai skiriami ligos simptomų kontrolei.

Yra kelių grupių vaistai.
Vienu metu pacientui gali būti skiriami visų grupių vaistai.
Vienu metu pacientui gali būti skiriami keli skirtingų formų vaistai su levodopa.

Levodopos preparatai yra ypač jautrūs vartojimui.
Jei norite gero vaistų veikimo, vartokite vaistus su levodopa 30-60 min. prieš valgį, t.y. tuščiu skrandžiu.
Nors teigiama, kad juos galima vartoti 1-2 val. po valgio, pamirštama, kad įvairaus maisto viršinamas skiriasi. Net ir sveikas žmogus mėsos kepsnį virškina keletą valandų, o sergančiųjų PL virškinimas yra dar lėtesnis.

Levodopos pasisvinimui trukdo: baltymai, vitaminas B6 bei geležis, kurių yra ir maisto produktuose. Jei reikia vartoti papildus, tarp vaistų ir papildų vartojimo turi būti bent 2 valandų intervalas.
Taip pat vaistų pasisavinimui trukdo sutrikęs virškinimas, padidėjęs skrandžio rūgštingumas, kai kurie vartojimi kiti vaistai, užkietėję viduriai. Kai viduriuojama, vaistai gali pasišalinti ir nepasisavinti.

KITA

Gydytojas neurologas.

Vieno fotono emisijos kompiuterinė tomografija SPECT (alieka gydytojas radiologas) su DaTSCAN injekciniu tirpalu, kurio sudėtyje yra radioaktyvios cheminio elemento jodo formos, kai kuriais atvejais yra atliekama diagnozės patvirtinimui. Tyrimas parodo dopamino ląstelių (juodosios medžiagos) sunykimą.
Kiti laboratoriniai bei radiologiniai, kompiuterinės tomografijos ar branduolių magnetinio rezonanso, tyrimai atliekami dėl kitų ligų ar būklių.
Diagnostika paprastai remiasi klinikiniu įvertinimu. Gydytojas gali paprašyti atlikti kelis visiškai paprastus veiksmus, kuriais gali įvertinti ar nelėtėja judesys, ar nėra padidėjęs raumenų tonusas, ar nėra tremoro, vertina pusiausvyrą. Gydytojas gali paskirti Parkinsono ligai gydyti skirtus medikamentus, kad įvertinti reakciją į vaistus. Diagnozės patvirtinamui kartais reikalingas ilgesnis paciento stebėjimas.

Kompiuterinė tomografija, atliekama su injekciniu tirpalu, kurio sudėtyje yra radioaktyvios cheminio elemento jodo formos.
Parodo dopamino ląstelių (juodosios medžiagos) sunykimą

Baltymai trukdo levodopos pasisavinimui, bet jie yra būtini žmogaus organizmui. Todėl, tam kad nesutrikdytų vaistų veikimo dienos metu, rekomenduojama didžiąją dalį baltyminio maisto suvartoti vakarienės metu.
Rekomenduojama baltymų paros norma yra 0,8-1 g žmogaus kūno masės kilogramui, pavyzdžiui, jei sveriate 70 kg, per dieną reikėtų gauti ~70 g baltymų.
Baltymų yra ne tik mėsoje, pieno produktuose, bet ir kruopose, ypač daug yra riešutuose, taip pat ir kituose produktuose.

Atkreipkite dėmesį į teisės akto pakeitimus, galiojimą.

Dėl Šeimos medicinos paslaugų teikimo namuose organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo, galiojanti suvestinė redakcija nuo 2021-05-15

6.4. asmenims, kuriems yra nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis arba specialusis nuolatinės slaugos poreikis;
ir kiti atvejai.

Dėl Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose (ASPN) teikimo reikalavimų ir šių paslaugų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo, suvestinė redakcija (2024-07-01 – 2024-12-31)

18.  ASPN gavėjai:
18.1. asmenys, kuriems pagal Slaugos paslaugų poreikio vertinimo klausimyną (Aprašo 1 priedas) yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis slaugos paslaugų poreikis;
18.2. asmenys, kuriems po suteiktų chirurgijos paslaugų išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose.
19. Asmenims, kuriems teikiamos paliatyviosios pagalbos paslaugos, ASPN paslaugos negali būti teikiamos.

Klausimas: „Ar yra odontologai, kurie gydo sergančius Parkinsono liga? Eilinis stomatologas, deja, atsisakė mums padėti.“
Atsako VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos direktorė, medicinos mokslų daktarė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Odontologijos instituto profesorė Alina Pūrienė (2014 m. rugpjūčio 7 d.):
Visi praktikuojantys gydytojai odontologai pagal savo kompetenciją turėtų gebėti teikti paslaugas tiek Parkinsono, tiek kitomis ligomis sergantiems pacientams.
Neretai gydytojai odontologai paslaugų teikimo procese susiduria su ypatingomis situacijomis, kai atlikti tiriamuosius bei gydomuosius veiksmus yra problematiška, todėl reikalingos ypatingos individualios gydytojo odontologo savybės bei pastangos, gebėjimas teikti paslaugas arba parinkti tokias gydymo metodikas (pvz., gydymas su sedacija ar taikant bendrinę nejautrą), kurios sudarytų sąlygas be trikdžių teikti paslaugas pacientams.
Jūsų paminėtu atveju, manytina, susidūrėte su gydytoju odontologu, kuris anksčiau nebuvo susidūręs su Parkinsono liga sergančiu pacientu, šios ligos pasekmėmis bei įtaka gydymo procesui, todėl galimai sudvejojo savo sugebėjimais ir nesiryžo pradėti gydymo.
Gydytojas, nusprendęs nepradėti tokio paciento gydymo, turėjo paaiškinti pacientui ir/ar jo atstovams priežastis, kodėl atsisako pradėti gydymą, bei nukreipti pacientą pas tokį gydytoją, kuris pacientui pagelbėtų.
Konkrečioje situacijoje pacientui siūlytume kreiptis į pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios gydymo įstaigos, prie kurios pacientas yra prisiregistravęs, Odontologijos skyriaus specialistus.

Klausimas: „Reikia šalinti dantis ir nei vienas stomatologas mano mieste neapsiima to daryti, nes turiu didelius judesius susijusius su liga. Kur galiu kreiptis?“ Tad kur kreiptis, esant dideliam tremorui ar diskinezijoms, ir atsiradus poreikiui rauti dantį?
Atsako Lietuvos Respublikos Odontologų rūmų atstovai (2018 m. spalio 15 d.):
Tokiu atveju reikia kreiptis į antrinio ar tretinio lygio odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigą, teikiančią anesteziologijos reanimatologijos paslaugas, kur galėtų būti atliktos procedūros taikant, jei reikia, bendrąją nejautrą.

Kas man priklauso? (nuoroda į Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapį)