PARKINSONAS ir KORONAVIRUSAS COVID-19 (papildyta balandžio 4 d.)

Koronaviruso liga COVID-19 yra nauja liga. Tai virusinė kvėpavimo takų liga. Virusas dar nėra pakankamai gerai žinomas ir nuspėjamas, tačiau žinoma jog jis perduodamas nuo žmogaus žmogui ir per užkrėstus paviršius.

COVID-19 dar neturi vakcinos ir gydymo. Gydant COVID-19 pagrindinis dėmesys skiriamas simptomų, tokių kaip kosulys, karščiavimas ir skausmas, valdymui.

Pagal turimus duomenis COVID-19 komplikacijų rizika staigiai didėja su amžiumi ir sergant tokiomis ligomis, kaip diabetas, širdies ligos, turint plaučių problemų.

Nėra informacijos, kad sergant Parkinsono liga (PL) didėtų rizika užsikrėsti šiuo koronavirusu. Negalima ir tiksliai pasakyti, kaip COVID-19 liga paveiks sergančius PL. Tačiau sergančiajam PL užsikrėtus virusu yra didelė komplikuoto gydymo nuo viruso ir PL būklės pablogėjimo tikimybė, remiantis bendrais duomenimis apie ligas.

Parkinsonas ir COVID-19

Ką žinome:

– PL gali sustiprinti stresas, įtampa, pavyzdžiui, nerimas dėl dabartinės situacijos, pergyvenimai dėl savo šeimos narių ir pan. Liga apsunksta, vaistai “neveikia” pakankamai efektyviai.

– PL motorinius ir nemotorinius simptomus gali sustiprinti bet kokia kita liga ar infekcijos, įskaitant virusines kvėpavimo takų ligas, infekcijas, net paprastą peršalimą.

– Pasveikimas įvairių ligų atveju sergantiems PL trunka ilgiau.

– Kai kuriems sergantiems PL dėl pačios PL sukeliamų simptomų: rigidiškumo ir bradikinezijos – pasireiškia kvėpavimo sutrikimai (dusulys, nereguliarus kvėpavimo dažnis, restrikcinė plaučių funkcija, viršutinių kvėpavimo takų disfunkcija, sumažėjęs respiracinis spaudimas).

– Plaučių veiklą gali trikdyti ir sergančiųjų PL laikysenos pakitimai: galvos palinkimas, kūno palinkimas ar pakrypimas juosmens srityje.

– Esant sutrikusiai sergančiojo PL rijimo funkcijai, sunkiau pašalinti išskyras iš kvėpavimo takų.

– Aspiracinė pneumonija ir plaučių embolija yra pagrindinės sergančiųjų Parkinsono liga mirties priežastys.

– PL sutrikdo skausmo slopinimo mechanizmus, t.y. skausmas gali sustiprėti.

Rizika:

– Esantiems jauno amžiaus, pavyzdžiui, 50 metų, jei PL neseniai diagnozuota ir nėra gretutinių ligų, sunku patarti ką nors daugiau, nei laikytis bendrų rekomendacijų ir atsargumo priemonių.

– Sergantiems vidutinio sunkumo PL, gali sutrikti judėjimo funkcija, padidėti kritimų rizika.

– Vėlyvesnių PL stadijų pacientams, kuriems pasireiškia tokios problemos, kaip pavyzdžiui, šlapimo disfunkcija, svorio kritimas – mažėja atsparumas, padidėja infekcijų rizika, įskaitant padidėjusią užsikrėtimo riziką COVID-19.

– Didžioji dalis sergančiųjų PL yra senyvi žmonės, t.y. padidntos rizikos grupės žmonės.

– Dar didesnė rizika galėtų būti turintiems gretutinių ligų, tokių kaip širdies, plaučių ar inkstų ligos, diabetas ir kt. Rekomenduojama imtis visų atsargumo priemonių.

Užsikrėtimo atveju:

– Greta viruso simptomų sergantysis PL gali jausti ir sustiprėjusius PL simptomus: didesnį sulėtėjimą, padidėjusią raumenų įtampą, sumažėjusį vaistų efektyvumą, ilgesnius OFF (vaistų neveikimo periodą).

– Gali prasidėti haliucinacijos net ir niekada iki tol jų nepatyrusiems.

– Pasveikimas gali trukti žymiai ilgesnį laiką, nei nesergantiems PL.

Rekomendacijos:

– Perskaitykite savo visų vartojamų vaistų informacinius lapelius. Jei neturite, pasinaudokite www.vaistai.lt teikiama informacija. Jei yra galimybė, pasikonsultuokite su gydytoju. Kai kurių vaistų nuo kosulio ir peršalimo negalima vartoti kartu su tam tikrais PL vaistais, pavyzdžiui, MAO-B inhibitoriais, tokiais kaip razagilinas, ir kt.

– Pasitikrinkite savo vartojamų vaistų likučius, kad nepavėluotumėte laiku išsirašyti vaistus. Esant poreikiui prasitęsti, kreipkitės telefonu į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą ar šeimos gydytoją. Jis išrašys e. receptą/-us ir jūs (ar jūsų artimas žmogus) galėsite įsigyti vaistus vaistinėje be apsilankymo pas gydytoją.

– Laikykitės visų higienos reikalavimų. Dažnas rankų plovimas – būdas sustabdyti šio ir daugelio kitų virusų perdavimą. Nelieskite veido, ypač akių, nosies, burnos.

– Apsaugokite kitus. Uždenkite kosulį ar čiaudulį vienkartine nosine ar audiniu, tada nosinę, audinį išmeskite į šiukšlių dėžę. Arba čiaudėkite į sulenktos alkūnės linkį.

– Jei yra galimybė, būkite lauke, laikydamiesi visų rekomendacijų.

– Viešose vietose naudokite apsaugos priemones, laikykitės higienos reikalavimų, venkite artimų kontaktų, laikykitės rekomenduojamo atstumo nuo kitų žmonių.

– Nesisveikinkite rankų paspaudimu ar glebėsčiuodamiesi.

– Valykite ir dezinfekuokite dažnai liečiamus daiktus ir paviršius įprastu buitiniu valymo purškikliu ar servetėlėmis.

– Jei jaučiate peršalimui būdingus simptomus, skambinkite tel. 1808.

Kadangi Parkinsono liga ir kiekvieno paciento gyvenimo būdas yra labai individualus, neįmanoma pateikti visiems tinkančias rekomendacijas.

Informacija apie COVID-19 ligą ir rekomendacijos gali keistis. Jei bus galimybė, atnaujinsime.

Dėkojame gydytojai neurologei, dr. Vainetai Valeikienei už suteiktą informaciją.

Linkime visiems būti sveikiems!

PAPILDYTA (kovo 28 d.):

Klausimas: Jei pacientui, sergančiam Parkinsono liga, užsikrėtus COVID-19, pajungiamas plaučių ventiliavimo aparatas, kaip jis galės vartoti medikamentus Parkinsono ligai?

Atsakymas: Didžiulis iššūkis dėl vaistų vartojimo kyla bet kuriuo metu patekus į ligoninę, kai, pavyzdžiui, dėl operacijos reikia praleisti vieną ar kelias vaistų dozes.

Pacientui, sergančiam Parkinsono liga, vaistų dėl Parkinsono ligos nutraukimas, net ir laikinas, yra pavojingas. Blogėjanti paciento Parkinsono ligos sukelta būklė, mažina ir kitos ligos gydymo efektyvumą bei trukdo teisingai įvertinti paciento būklę.

Pajungus plaučių ventiliavimo aparatą, pacientui turi būti įkišamas vamzdelis per nosį į virškinimo traktą vaistams ir maistui tiekti. Gydytojams reikės kiekvieną situaciją vertinti individualiai, kad nustatytų geriausią gydymo būdą.

Todėl rekomenduojama informuoti gydytojus apie visus vaistus, kuriuos vartojate jūs ar  vartoja jūsų slaugomas asmuo, taip pat apie vaistų dozavimą, jų vartojimo laiką, kad gydytojai galėtų priimti geriausius sprendimus dėl paciento sveikatos.

Dar kartą primename, dėl koronaviruso gydo ne gydytojai neurologai ir ne neurologijos skyriuje, todėl turėkite pasiruošę visą informaciją apie vartojamus vaistus, dozes ir laiką iš anksto. Rekomendacijas rasite čia…

PAPILDYTA (balandžio 4 d.):

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos 2020 m. balandžio 3 d. sprendimu, supaprastinta vardinių vaistų išrašymo ir išdavimo vaistinėse tvarka:

  • Receptai vardiniams vaistams taip pat galės būti išrašomi nuotoliniu būdu, t.y. pacientams nereikės vykti į gydymo įstaigą, kad būtų išrašytas receptas.
  • Medikams nereikės rengti vardinio vaisto skyrimo pareiškimo. Vietoj jo užteks įrašo apie vaisto paskyrimą paciento medicinos dokumente – jame taip pat turės būti pažymėta, kad pacientas yra informuotas apie jam skiriamo neregistruoto vaisto vartojimą ir jis sutinka vaistą vartoti.
  • Pacientas sutikimą galės pateikti gydytojui elektroniniu paštu ar kitomis elektroninėmis priemonėmis.
  • Vaistinės įpareigotos išduoti vardinį vaistą, nereikalaudamos pateikti vardinio vaisto skyrimo pareiškimo.